Dokončí se někdy římské metro? Investoři pochybují, archeologové nabízejí řešení

Nález starověké budovy římských legionářů opět vyvolal otázku, zda se hlavní město Itálie vůbec někdy dočká dokončení nové linky metra. O tom, zda budou práce na budování stanice metra poblíž Kolosea pokračovat, rozhodnou podle italské zpravodajky rádia Zet Evy Zimové až římské úřady. Investoři mají obavy. Archeologové však navrhují upravit konstrukci stanice tak, aby se objev mohl stát její součástí.

Nález kasáren, který pochází z první poloviny druhého století, má podle odborníků obrovskou historickou hodnotu. „V nalezeném objektu je 39 pokojů. Legionáři měli podle historiků k dispozici ložnice, dále tam byly pokoje pro důstojníky. Některé stěny zdobí nástěnné malby, jiné místnosti mají mozaikové podlahy,“ popisovala na rádiu Zet Zimová. Podle italské zpravodajky se objekt nachází jen několik metrů od Porta Metronia, což je součást římského opevnění, které nechal vybudovat císař Aurelianus proti nájezdům germánských kmenů. V následujícím století však byly kasárny zbourané

Pozůstatky kasáren byly pohřbené pod zemí téměř osmnáct století, dokud na ně před dvěma týdny nenarazili italští dělníci při výkopových pracích nové linky metra. „Již nyní je jasné, že objevení této pamětihodnosti přinese velký problém. Prozatím byly práce zastaveny. Podle listu Corriere della Sera nebude trasa C nikdy dokončena,“ řekla na rádiu Zet Zimová. Linka měla být přitom hotová už před 16 lety.

Naprosto odlišný názor na věc má hlavní archeolog Francesco Prosperetti. Ten navrhuje objev zakomponovat do stanice metra. Podle něj to nebude ani vyžadovat vyšší náklady, než se předpokládalo. „Připustil ale, že bude potřeba upravit konstrukci stanice. Stanice metra by měla být otevřena v roce 2020. Archeolog podle italské tiskové agentury ANSA zároveň prohlásil, že právě díky spojení se zastávkou metra vznikne jedinečná  archeologická zastávka italské metropole,“ uvedla italská zpravodajka.

Ne všichni jsou ale takto optimističtí. „Radní italské metropole Riccarda Magi prohlásil, že tvrzení, že práce na výstavbě metra pokračují podle plánu, znamená urážet inteligenci Římanů, kteří prý již dávno vzdali čekání na dokončení metra v roce 2000,“ uzavírá Zimová.

 

 

Celý rozhovor s italskou zpravodajkou Evou Zimovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dokončí se někdy římské metro? Investoři pochybují, archeologové nabízejí řešení Foto: ČTK/AP/Alessandra Tarantino

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.