Dokáže se Evropa spolehnout sama na sebe? Má k tomu teď ideální podmínky, říká Palata

Víkendový summit skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) ukázal, že se Spojenými státy pod prezidentem Donaldem Trumpem budou problémy. Trump se totiž s ostatními členy skupiny neshodl v otázkách životního prostředí či migrace. Německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na to vyzvala Evropu k větší soudržnosti. K tomu, aby se mohl starý kontinent spolehnout sám na sebe, má podle novináře a komentátora Luboše Palaty nejlepší podmínky.

Pozorovatelé se shodují, že Trump uvrhl skupinu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa do těžké krize. Státníkům se na Sicílii sice podařilo dohodnout společnou pozici v oblasti boje proti protekcionismu, v oblasti migrace či ochrany klimatu ale panovaly velké neshody. Pod výzvu k naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu připojilo své podpisy jen šest státníků. Americký prezident Trump mezi nimi nebyl. 

„Donald Trump trval na svém a hrozilo, že summit skončí naprostým fiaskem. Nakonec se podařilo přijmout jakési společné prohlášení, kde všichni vyjádřili naději, že Spojené státy si to ještě rozmyslí a že Donald Trump od své anti-ekologické politiky ustoupí. Příliš se to ale čekat nedá,“ poznamenal k summitu G7 Palata s tím, že na konci své zahraniční cesty „nezklamal“ svou roli. Na předešlých návštěvách v průběhu minulého týdne se mu přitom podle Palaty povedlo několikrát ukázat jako rozumný státník. Ne však o tomto víkendu.

Od Trumpa se nyní dá čekat, že pařížskou dohodu pravděpodobně vypoví. Palata nicméně upozornil, že by v tom mohl nastat diplomatický problém. Státy, které se svým podpisem k dohodě připojily, na sebe vzaly závazek, že ji během čtyř let nevypoví. Je tedy otázkou, jak se americký prezident k tomuto slibu postaví.

Po summitu G7 vystoupila německá kancléřka Merkelová s prohlášením, které bylo podle Palaty poměrně tvrdé. Vyzvala v něm k větší soudržnosti Evropy a naznačila jakýsi distanc vůči Trumpově Americe. „Bylo tam zaobaleno, že od Donalda Trumpa se nic moc dobrého nedočkáme, že to rozhodně není ten partner, na kterého byla Evropa a Západ zvyklé v minulých desetiletích,“ řekl.

Podle Palaty se snažila svým projevem mobilizovat Evropu, která musí nyní ukázat, že je dostatečně silná na to, aby své problémy mohla zvládnout sama. „Má k tomu ideální situaci, protože ve Francii volby dopadly zřejmě nejlépe, jak dopadnout mohly. Nový francouzský prezident Emmanuel Macron se ukazuje jako prezident, který má velký zájem na tom nacházet evropská řešení,“ řekl Palata.

  

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Dokáže se Evropa spolehnout sama na sebe? Má k tomu teď ideální podmínky, říká Palata Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 2. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

 3. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

  Společnost ·

  Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

 4. Italský soud zrušil zákaz aplikace Uberu v zemi

  Byznys ·

  Římský soud zrušil svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.