Dohoda s USA nebude znamenat přednostní zacházení, uvedla Kuba

Firmy ze Spojených států mohou na Kubě očekávat stejné zacházení, jakého se dostává i společnostem z ostatních zemí. V případě, že dojde k dalšímu obchodnímu sbližování USA s Kubou, nebudou mít americké firmy žádné zvláštní výhody ani omezení. Kubánským médiím to podle agentury Reuters řekl ministr zahraničního obchodu ostrovní země Rodrigo Malmierca.

„Je pravda, že přivítáme, pokud americké zákony umožní obchod a investice na Kubě. Neznamená to ale, že se Spojeným státům dostane preferenčního zacházení,“ uvedl Malmierca.

Spojené státy a Kuba v prosinci oznámily, že obnoví diplomatické a obchodní styky, k jejichž přerušení došlo před 50 lety během takzvané studené války. Americký prezident Barack Obama poté nařídil zrušit některé části ekonomického embarga vůči Kubě. K úplnému zrušení embarga však potřebuje souhlas Kongresu, ve kterém mají většinu republikáni.

Řada amerických firem se už začala o dlouho uzavřený kubánský trh zajímat. I přes uvolnění embarga ale budou pro vstup na karibský ostrov potřebovat licenci od kubánské vlády, nebo partnerství s některou z kubánských státních firmem.

 

Zdroj: Reuters

 

Dohoda s USA nebude znamenat přednostní zacházení, uvedla Kuba Foto: rmnoa357 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.