Dohoda o volném obchodu mezi Jižní Koreou a Čínou odstraní cla na většinu zboží

Jižní Korea dosáhla dohody o volném obchodu s Čínou, která výrazně zmenší překážky bránící rozvoji obchodu a investic mezi oběma obchodními giganty a odstraní většinu cel. Nástin dohody podepsal dnes čínský prezident Si Ťin-pching a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje během pekingského summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), napsal list The Wall Street Journal.  

Dohoda o volném obchodu odstraní v příštích dvou desetiletích cla na více než 90 procent zboží, napsala agentura AP. Podle agentury Nová Čína dohoda pokrývá 17 oblastí včetně internetového obchodu. Dál však budou platit omezení na obchod s rýží a s automobily.

Čína je pro Jižní Koreu největší obchodní partner. Obrat vzájemného obchodu loni dosáhl téměř 229 miliard dolarů (více než pět bilionů korun), což představovalo více než pětinu jihokorejského obchodu, poznamenala agentura Reuters.

Obě strany o dohodě jednaly více než dva roky. Dnes podepsaný dokument ještě čeká právní přezkoumání a projednání v parlamentu.

Zrušení čínských dovozních cel zvýší konkurenceschopnost malých a středních výrobců oděvů či špičkové elektroniky na čínském trhu, uvedl Soul. Skutečnost, že dokument se nevztahuje na rýži, souvisí se snahou Jižní Koreje chránit domácí odvětví. Dohoda však naráží na odpor řady jihokorejských zemědělců. Jedno z tamních zemědělských uskupení ji dnes přirovnalo k "jaderné bombě" pro toto odvětví a podle Reuters existují pochybnosti, že jihokorejský parlament dohodu rychle schválí.

Členské země APEC reprezentují 47 procent světového obchodu. Na celkovém výkonu světové ekonomiky se podílejí 57 procenty. Pro Čínu bude nejnovější obchodní dohoda se Soulem devátým bilaterálním dokumentem o volném obchodu. Do konce roku by Peking chtěl další podobnou dohodu podepsat s Austrálií.

 

Zdroj: ČTK

Dohoda o volném obchodu mezi Jižní Koreou a Čínou odstraní cla na většinu zboží Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.