Dohoda o omezení těžby ropy je úspěšnější, než napovídala historie, říká Báča

Světový trh s ropou je po skoro třech letech převisu nabídky nad poptávkou blízko k obnovení rovnováhy. Přispívá k tomu zejména dohoda o omezení těžby ropy, na které se dohodly jak členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i nekartelové země. Saúdská Arábie a Kuvajt dali proto ve čtvrtek jasně najevo zájem na jejím prodloužení dohody i na druhou polovinu tohoto roku. Podle analytika ČSOB Petra Báči je pravděpodobné, že OPEC dohodu „v nějaké formě“ prodlouží. Záleží ale na postojích Íránu, Iráku nebo Ruska.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna na šest měsíců sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny suroviny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které souhlasily s omezením produkce o dalších 558.000 barelů denně. Ceny ropy se díky dohodě dostaly nad 50 dolarů za barel. „Celkově můžeme říct, že dohoda je úspěšnější, než napovídala historie nebo než bylo tržní očekávání v závěru loňského roku,“ řekl Báča na rádiu Zet.

Mezinárodní agentura pro energii nedávno uvedla, že se díky ní se světový trh s ropou blíží obnovení rovnováhy. Podle Báči, striktní rovnováha neexistuje. Bilančním faktorem jsou pak zde zásoby s ropou, které v minulých letech výrazně vzrostly v důsledku nižší než očekávané spotřeby v minulých letech a zejména v důsledku vyšší produkce ve Spojených státech amerických. Členům kartelu OPEC nyní podle Báči jde o to dostat tyto zásoby na normální úroveň. „Za tu bývá považován tradičně pětiletý průměr,“ řekl.

OPEC v čele se Saúdskou Arábií tak stojí o prodloužení dohody o omezení těžby. Problém v tomto plánu mohou představovat státy jako Írán, Irák, kterým se dohoda už v první fázi nezamlouvala, ale i Rusko, které podle Báči své závazky neplní tak rychle, jak se očekávalo. Báča ale odhaduje, že alespoň v jisté formě dohoda prodloužena bude. „Už vzhledem k signalizačním důvodům OPEC se bude snažit maximálně dohodnout na tom, aby nějaká forma dohody byla prodloužena, aby dohoda zkrátka platila i ve druhé polovině roku. Otázkou jsou určité úrovně cílované a podobně,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s analytikem ČSOB Petrem Báčou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dohoda o omezení těžby ropy je úspěšnější, než napovídala historie, říká Báča Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.