Dohnal ze Saxo Bank: Investoři víc rozlišují mezi rozvíjejícími se trhy

Radim Dohnal, konzultant Saxo Bank v Praze, hovoří ve Studiu Zet o situaci na světových finančních trzích, o obchodování se zlatem a o reakci na první vystoupení nové předsedkyně Fedu Janet Yellenové. Dohnal také říká, že investoři vice rozlišují rozdíly v rámci rozvíjejících se trhů, zejména v případě středoevropského regionu.

Po poklesech na rozvíjejících se trzích v předchozích týdnech, akcelerovaných výprodejem argentinského pesa, se situace uklidňuje. Specifická situace nastala například v Polsku, kde akciový trh neklesl tolik, jako na jiných "emerging markets". Podle Dohnala došlo v loňském roce díky vládním změnám v penzijním systému k oslabení důvěry investorů a následnému odlivu kapitálu ze země. „V letošním roce tato zpráva šla jakoby do pozadí, a proto jsou na tom polské akcie v poslední době docela dobře,“ řekl.

Podle Dohnala investoři začínají více rozlišovat v rámci rozvíjejících se trhů, a trendy na trzích jako je Polsko, Česká republika a Maďarsko jsou jiné než třeba v Turecku. Tyto středoevropské země jsou vnímány spíše jako „něco mezi vyspělým světem a rozvíjejícími se trhy,“ říká Dohnal. „Je to také i o tom, že naše ekonomiky nejsou tak závislé na dolarové likviditě jako třeba Turecko a Indonésie. Nejsme tu závislí skoro vůbec na komoditách, spíše naopak, drahé komodity jsou pro nás špatně. A třetí důvod je, že v těchto našich zemích nehrozí žádné nepokoje kvůli nedostatku demokracie, jako hrozí v mnoha zemích třetího světa."

Zdroj: Zet

Dohnal ze Saxo Bank: Investoři víc rozlišují mezi rozvíjejícími se trhy Foto: saxobank.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.