Dodávky zbraní ve světě výrazně rostou, do Evropy ale klesly o více než třetinu

Objem mezinárodních dodávek zbraní stoupl v období mezi lety 2012 až 2016 oproti období 2007 až 2011 o 8,4 procenta. Jde o největší objem s ohledem na jakékoli jiné pětileté období od roku 1990. Podle nezávislého mezinárodního institutu SIPRI mezi pět největších exportérů patří Spojené státy, Rusko, Čína, Francie a Německo. Největšími importéry jsou naopak Indie, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, Čína a Alžírsko.

V letech 2012 až 2016 rovněž stoupl dovoz zbraní do Asie, Oceánie a Středního východu. Pokles importu na druhou stranu zaznamenaly evropské, americké a africké státy.

Dovoz zbraní v rámci evropských států klesl v období mezi lety 2007 až 2011 a 2012 až 2016 o 36 procent. Jde přitom o region, kterému připadá 11 procent z celkového světového dovozu.

Výrazné snížení importu zapříčinily především ekonomické tlaky vycházející ze zadluženého Řecka nebo Španělska. Ačkoli Velké Británii klesl dovoz o 22 procent, tak šlo stále o největšího evropského importéra zbraní. Export z USA do Evropy dosahoval 32 procent (14 % - Německo, 13 % - Rusko).

Export zbraní z USA představuje z celkového světového podílu 33 procent. V období mezi lety 2007-2011 oproti tomu stoupl o pouhých 30 %. Největším zákazníkem USA jsou země ze Středního východu. Tyto státy představují v oblasti amerického exportu 47 procent. Do Asie a Oceánie pak směřovalo 35 % zbraní, do Evropy 10 % a Afriky 2,3 %. USA v letech 2012 až 2016 dodaly zbraně do nejméně 100 států.

Zdroj: Statista, SIPRI

Zdroj: Statista, SIPRI

 

 

Zdroj: SIPRI, Statista,  Zet

Dodávky zbraní ve světě výrazně rostou, do Evropy ale klesly o více než třetinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

  Společnost ·

  Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

 2. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 3. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.