Dobrou kondici českého exportu poškodí špatné signály z globální ekonomiky

Prvních pět měsíců letošního roku bylo pro Česko úspěšných s ohledem na obchodní saldo. Druhá polovina roku ale už  podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče tak dobrá nebude. Negativní dopad na příznivé saldo bude mít zejména stoupající cena ropy. Českému exportu rovněž nepomáhají zprávy z globální ekonomiky. Ty vycházejí ze smíšených signálu o stagnujícím průmyslu v eurozóně, Spojených státech a Číně.

Kumulativní přebytek zahraničního obchodu na dvanáctiměsíční bázi dosahuje aktuálně na 170 miliard korun. Za celý loňský rok přitom přebytek činil něco přes 140 miliard korun. „Pokud se podíváme na ten samotný květen, tak tam přebytek zahraničního obchodu mírně překonal úroveň 18 miliard korun a dovolím si říci, že velmi dobrý výsledek nebyl sám o sobě až tak překvapivý. Květen totiž v tomto ohledu navazuje na trend meziročního růstu zahraničního obchodního přebytku, přičemž obchodní saldo se takto zlepšuje nepřetržitě již od loňského října,“ uvedl Jáč na rádiu Zet.

Negativní vliv na příznivé saldo bude mít rovněž stoupající cena ropy. Ta se odrazila od počátečních rekordních minim ze začátku roku. „Cena ropy by měla být v průběhu druhého pololetí asi o něco vyšší, než tomu bylo za celou druhou polovinu roku 2015. Dovozy ropy a minerálních paliv se obecně prodraží. Dalším významným faktorem je pak výhled exportu České republiky. Jakkoli se obchodní saldo Česka zlepšuje, tak ten meziroční růst vývozu nabízí spíše smíšený obrázek,“ řekl Jáč.

Exporty v květnu meziročně rostly téměř o sedm procent. Tomu ovšem napomohl podle Jáče vyšší počet pracovních dní. Pokud se poté očistí vývoz o sezónní a kalendářní vlivy, tak nedosahoval tak příznivých výsledků, jak se zpočátku může zdát.

Českým exportérům v letošním roce chybí absence prorůstové podpory, kterou by získali díky dobré kondice globální ekonomiky. Koncem druhého čtvrtletí eurozóna a Spojené státy hlásily příznivější sentiment průmyslu. V tom nebyly ovšem zohledněny ještě výsledky britského referenda, v němž tamní obyvatelé rozhodli o vystoupení Spojeného království z EU. „Vývoj globální ekonomiky a vliv brexitu je podle mého názoru faktor, který bude tížit ty šance pro české exportéry ve druhé polovině letošního roku,“ informoval Jáč.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavní ekonomem Generali Investments CEE Radomírem Jáčem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dobrou kondici českého exportu poškodí špatné signály z globální ekonomiky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.