Dobrá zpráva pro OPEC? IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) oznámila své prognózy pojící se k poptávce po ropě. Na základně nich zvýšila pro letošní rok odhad růstu poptávky po černém zlatě na 1,5 milionu barelů denně. Její současné odhady přitom počítaly s růstem o 1,4 milionů barelů. IEA ve své měsíční zprávě podle agentury Bloomberg uvedla, že zásoby OPEC zůstávají nadále velké, ale objem suroviny je menší, než se předpokládalo. Prospěje kartelu OPEC tato zpráva?

Koncem roku by celková poptávka měla dosáhnout na 97,7 milionů barelů denně. IEA rovněž v rámci pravidelné měsíční zprávy o situaci na trhu v pátek oznámila, že poptávka se zvýší i v následujícím roce a to o 1,4 milionů barelů denně.

Vyšší poptávka by tak měla pomoci kompenzovat růst těžby ropy v Severní Americe i neschopnost signatářů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dodržovat dohodu o omezování produkce. Podle agentury Bloomberg IEA ve své zprávě varovala právě před tím, že některé členové OPEC nedodržují dohodu o snížení produkce ropy. Koncem roku 2018 by celosvětová poptávka po ropě měla dosahovat už 100,1 milionu barelů denně, odhaduje IEA.

Tuto skutečnost přitom potvrdil i samotný kartel OPEC, když ve čtvrtek oznámil, že i v červenci zvyšoval těžbu a přesáhl tak domluvený strop i očekávanou výši světové poptávky. Produkce kartelu tak už stoupá tři měsíce, v červenci to bylo v průměru o 173 tisíc barelů na 32,9 milionů barelů denně.

 „Poptávka se meziročně zvyšuje rychleji, než jsme předpokládali, což by mělo povzbudit producenty,“ uvedla IEA.

Zvýšení poptávky by tak mohlo být pro OPEC pozitivní zprávou. Otázkou ovšem zůstává, zdali se někteří členové OPEC více neosmělí a nezačnou produkovat ještě větší množství ropy. To by situaci mohlo rázem změnit.

OPEC podle propočtů agentury omezuje těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Rusko společně s ostatními producenty mimo OPEC asi o polovinu tohoto objemu.

Nicméně dohodu o omezení těžby OPEC v červenci dodržoval jen asi ze 75 procent, což bylo nejméně v tomto roce, uvedla IEA. Irák ji poté podle agentury Bloomberg dodržoval z 34 %, Venezuela z 28 procent a Spojené arabské emiráty z 53 procent.

IEA již ve středu informovala o tom, že zásoby ropy v USA během 31. týdnu letošního roku klesly o 1,3 procenta na 475,4 milionů barelů. Celková ropná produkce v USA podle portálu kurzy.cz se snížila o 7 tisíc barelů na 9,4 milionů barelů denně. Před rokem se ovšem produkce pohybovala na hodnotě kolem 8,4 milionů barelů.

 

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Kurzy.cz, Zet

Dobrá zpráva pro OPEC? IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.