Do výzkumu zdravotnictví proudí malé prostředky, oživit jej mohou soukromé investice

Do výzkumu ve zdravotnictví proudí v Česku podle informací Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací v porovnání s ostatními státy Evropské unie podprůměrné prostředky. Ředitel oblasti Life Sciences v investiční skupině RSJ Michal Votruba na rádiu Zet říká, že důvodem jsou obavy z velkých rizik, které s investováním do zdravotnictví souvisejí. Na druhou stranu ale tyto investice přinášejí vysoké zisky. České zdravotnictví tak podle Votruby mohou oživit především soukromé investice.

Trh v Life Sciences technologiích je v Česku oproti jiným západním zemím Evropy nevyspělý. V oblastech, kde je tento typ trhu známý, existují tři zdroje financování. Jde přitom o kapitál veřejný, kapitál velkých strategických partnerů (farmaceutické firmy a velké zdravotnické systémy) nebo o kapitál privátní.

Investování do zdravotnictví nebo biotechnologií může být podle Votruby vůbec jednou z nejvýhodnějších oblastí, kam vložit peníze. Jde sice o vysoce rizikový segment. Ten ovšem v případě úspěchu může přinést jedny z nejvyšších zisků.

„Co se týče objemu, tak jsou ve stejné skupině jako investice do IT nebo do moderních forem průmyslu. Co je dělá rizikovější, je to, že mají vyšší kapitálové náklady a jsou velice regulované na vyspělých trzích. Jedno z těch největších rizik podnikání nebo investování se nedá vyloučit. To jakým způsobem se totiž regulátoři rozhodnou, se nedá koupit ani žádným způsobem ovlivnit,“ řekl na rádiu Zet Votruba.

Ve Spojených státech amerických proudí do vývoje farmaceutiky velké množství finančních prostředků. Důležitou předností tohoto trhu je skutečnost, že vědci a vědecké týmy tržně uvažují již ve chvíli, kdy teprve vzniká potenciál vyplývající z budoucího produktu.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem oblasti Life Sciences v investiční skupině RSJ Michalem Votrubou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Do výzkumu zdravotnictví proudí malé prostředky, oživit jej mohou soukromé investice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.