Do vývoje samořiditelných vozů se už zapojila i americká automobilka General Motors

Největší americká automobilka General Motors (GM) vstoupila do strategické aliance s provozovatelem alternativní taxislužby Lyft. Cílem aliance má být rozvoj sítě samořiditelných „autonomních“ vozů, které by mohly v budoucnu ve městech obsluhovat cestující. GM také sdělila, že do sanfranciské firmy, která je hlavním konkurentem služby Uber, investuje půl miliardy dolarů (12,5 miliardy Kč).

Oba partnery spojilo přesvědčení, že autonomní vozidla se prosadí nejprve ve sdílené přepravě cestujících, tedy v modelu, v němž podnikají Lyft a Uber.

Pro GM jde o jednu z největších investic do jiné firmy v posledních letech. Automobilka získá místo ve správní radě Lyftu a přístup k firemnímu softwaru, který spojuje cestující s řidiči a automatizuje platby. GM se také stane prioritním dodavatelem vozů pro řidiče služby Lyft, což by mělo této alternativní taxislužbě pomoci k výrazné expanzi.

GM prodává téměř deset milionů vozů ročně ve více než stovce zemí světa. Lyft provozuje svou službu ve 190 městech Spojených států a nedávno vytvořil aliance pro vstup na trhy Číny a Indie. Nyní chtějí obě firmy otevřít v USA síť, v níž si budou moci noví řidiči Lyftu pronajmout vozy od GM.

V dlouhodobějším výhledu chtějí navíc oba partneři spolupracovat na vybudování flotily samořiditelných vozů, které by si mohli lidé přivolávat pomocí aplikace Lyft. Partnerství s GM by mohlo Lyft posílit v konkurenčním boji s Uberem, který rovněž pracuje na vývoji vozů bez řidiče. Na toto pole se chystají i technologické firmy Google a Apple.

„Předpovídáme, že svět přepravy se v příštích pěti letech změní více, než se změnil za posledních 50 let,“ citovala agentura AP prezidenta GM Dana Ammanna.

 

Zdroj: ČTK

Do vývoje samořiditelných vozů se už zapojila i americká automobilka General Motors Foto: Asia Images / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.