Do voleb v USA zbývají hodiny. Ve swingových státech je rušno

O víkendu prošli prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump před zítřejšími volbami doslova maratonem mítinků. Dominovala Florida, a Severní Karolína, dva největší swingové státy, které mohou o budoucím prezidentovi rozhodnout. „To co se odehrálo v posledních dvou týdnech v Severní Karolíně už místní obyvatele hned tak neuvidí,“ říká americká zpravodajka Hedvika Miller přímo z místa dění. Co Ameriku a potažmo celý svět zítra čeká, komentovala na rádiu Zet.

Do neděli mohli Američané odevzdat svůj hlas v takzvaných předčasných volbách. V nich odvolilo na 42 milionů lidí. Stále tedy zůstává drtivá většina, která si nechává svou volbu na oficiální zítřejší den.

Volební místnosti se po celé Americe otevřou už v půl sedmé ráno. Nového prezidenta Spojených států tak může svět znát už kolem desáté večer východoamerického času. Pokud ale například Trump neuzná svou případnou prohru, jak sám několikrát avizoval, může se rozhodnutí protáhnout třeba až do prosince. Stalo se tak například před 16 lety, kdy se přepočítávaly hlasy na Floridě a s rozdílem několika stovek nakonec nad Alem Gorem vyhrál George Bush mladší.

Související: Jak by dopadly volby v USA, kdyby hlasovaly jen určité demografické skupiny

O tom, že kandidáti bojují o každý hlas svědčí i události uplynulých dní. Clintonová i Trump se soustředili zejména na takzvané swingové státy, které se z historického hlediska střídavě přiklánějí k republikánům a demokratům. Nejčastěji navštěvovali Severní Karolínu a Floridu a nejednou přesvědčovali své voliče jen pár kilometrů od sebe. „Trump na  mítinku dominoval většinou sám nebo za podpory svého viceprezidenta Pence a bývalého starosty New Yorku Giulianiho. Clintonová si do Severní Karolíny přivedla první dámu Michelle Obamovou a vůbec si ráda vybírá slavné hvězdy showbusinessu. Na Floridě koncertovala třeba Katie Perry, jinde zase Beyoncé,“ říká Miller.

Nálada v Severní Karolíně je podle Miller skutečně smíšená, zejména v okolí měst. „Trump má třeba v okolí Charlotte mnoho investic, ze Severní Karolíny je i jeho snacha, manželka syna Erica. Volí ho silně konzervativní vrstvy, starší věřící lidé, střední vrstva. Je tady ale několik univerzit s mladými lidmi a ti zase celkem jednotně stojí za Clintonovou,“ řekla.

Související: Americké volební terminály vám dají výsledky okamžitě. Podívejte se, jak fungují

Miller připomněla, že americké prezidentské volby nejsou přímé. Voličské hlasy v jednotlivých státech reprezentují tzv. volitelé, kdy každý stát jich má určitý počet podle toho, kolik je tam obyvatel. Největší počet volitelů, pětapadesát, má tradičně demokratická Kalifornie, následuje republikánský Texas a swingová Florida. „Systém amerických voleb je starý a složitý a může být dokonce nespravedlivý. Záleží na náladě každého státu a preference někdy nemusí hrát žádnou roli,“ dodala Miller.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Do voleb v USA zbývají hodiny. Ve swingových státech je rušno Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.