Do Valencie dorazila první loď s migranty, kterou odmítla Itálie

Ve východošpanělské Valencii dnes zakotvila první ze tří lodí vezoucích přes 600 afrických běženců. Loď s názvem Aquarius odmítly přijmout Itálie a Malta. 

Do přístavu vplul člun italské pobřežní hlídky s 274 lidmi na palubě. Než budou moci přejít na pevninu, podstoupí migranti předběžnou lékařskou prohlídku, uvedl mluvčí místní vlády.

Přes šest stovek běženců nalodili na Aquarius před týdnem u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, kteří běžence zachránili z moře a gumových člunů. Přeplněná loď se 629 migranty, z nichž většina pochází ze subsaharské Afriky, se poté vydala jako obvykle k břehům Itálie. Tamní nová vláda ale odmítla loď vpustit do přístavů s tím, že nebude dále přijímat lodě zahraničních nevládních organizací. Ty podle ministra vnitra Mattea Salviniho nahrávají pašerákům migrantů z Afriky.

V sobotu Francie, která sice Itálii za její přístup k migrantům kritizovala, ale vlastní přístav lodi Aquarius původně nenabídla, oznámila, že Španělsku s touto skupinou migrantů pomůže.

Z přeplněné lodi Aquarius byli běženci před plavbou do Španělska rozděleni na ještě dvě další plavidla. Ta do Valencie dorazí s asi tříhodinovými odstupy, aby měli zdravotníci a úředníci dostatek času na práci. Španělsko hodlá s lidmi zachráněných lodí Aquarius zacházet stejně jako s ostatními migranty. "Budeme k nim přistupovat stejně jako k jiným uprchlíkům, kteří k nám dorazí na lodi," řekl podle agentury DPA ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska.

 

Zdroj: ČTK

Do Valencie dorazila první loď s migranty, kterou odmítla Itálie Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Je kauza lodi Aquarius vítězstvím "tvrdých" v EU?

  Společnost ·

  Hlasité odmítnutí Itálie přijmout loď Aquarius s více než 600 migranty na palubě nevzbudilo v ostatních evropských zemích vlnu protestů. Dokládá to, že ta nejtvrdší ré…

 2. Sní Donald o diktátorech?

  Společnost ·

  Americká média se dnes zamýšlejí nad "diktátorskými" sklony prezidenta Donalda Trumpa, které spatřují v jeho obdivných poznámkách na adresu severokorejského vůdce Kim …

 3. MMF se obává dopadů Trumpovy obchodní politiky

  Byznys ·

  Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek varoval před obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta by totiž mohla podkopat světový obchodní systém a poš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.