Do TOP 10 nejhodnotnějších značek se poprvé probojovala čínská společnost

Do první desítky nejhodnotnějších značek světa, které tradičně dominují americké společnosti, se letos poprvé probojovala čínská technologická společnost Tencent. Ukázal to každoroční žebříček BrandZ Top 100. Na jeho čele zůstala značka Google, jejíž hodnota se meziročně zvýšila o sedm procent na 245,6 miliardy dolarů (5,7 bilionu Kč).

1) Google

245,6 miliard $

+7 %

Google byl na čele žebříčku nejhodnotnějších firem 7x v posledních 11 letech.

Společnost se transformovala z jednoduchého vyhledávače do všeobjímající značky životního stylu, řekla globální ředitelka BrandZ Doreen Wangová. Značka Google je spojena s výzkumem a inovacemi, samořiditelnými vozy a užitečnými on-line službami jako Disk Google, Google Dokumenty nebo Google Mapy.

2) Apple

234,7 miliard $

+3 %

Značka Applu „ztrácí lesk“ od roku 2015, kdy v seznamu zaujímala první místo. V procentech také rostla meziročně nejméně z celé první desítky. I podle Wangové „nebyla rychlost inovací v minulém roce taková jako Googlu či Amazonu.“

Pořadí BrandZ je také do značné míry závislé na spotřebitelském vnímání. Pokud tedy lidé nevidí inovativnost Applu, bude hodnota značky trpět.

3) Microsoft

143,2 miliard $

+ 18 %

Softwarové společnosti Microsoft se podařilo obsadit třetí příčku už potřetí v řadě. S firmou jsou spokojeni i akcionáři, její akcie od začátku roku posílily o asi 16 %.

Podle Wangové pomohlo firmě zlepšit vnímání spotřebitelů úspěch jejich cloudu a obchodní služby. 

4) Amazon

139,3 miliard $

+41 %

Největším skokanem v první desítce je internetový obchod Amazon. Hodnota značky se zvýšila o více než 40 procent. Akcie pak během letoška vzrostly o 34 procent.

„Tam, kam jdou spotřebitelé, jde i Amazon,“ řekla Wangová. „V tuto chvíli to je správná strategie,“ dodal.

Maloobchodní gigant nabízí širokou škálu služeb od online nakupování, dodávky potravin, cloud computing po streamovací služby. I to je jen špička ledovce. Vyvíjí také umělou inteligenci a představil i osobní digitální asistentku Alexa.

5) Facebook

129,8 miliard $

+27 % 

Sociální síti Facebook se nadále daří i přes skandály s falešnými zprávami a násilnými videi, které se některým uživatelům povedlo streamovat živě.

Uživatelé pomýšlejí na Facebook jako na „přátelský“ a „užitečný,“ řekla Wangová. To pomohlo přesvědčit inzerenty, aby reklamu čím dál více přesouvaly na tuto platformu. Zdá se, že uživatelům nevadí růst inzerovaného obsahu, řekl.

6) AT&T

115,1 miliard $ 

+7 % 

Telekomunikační gigant AT&T se objevil v první desítce nejhodnotnějších značek už 7x v řadě.

Firma se nyní snaží uzavřít akvizici s mediálním konglomerátem Time Warne za 109 miliard dolarů, včetně dluhu. V případě, že nákup dostane zelenou, byl by to být jeden z největších obchodních převzetí všech dob.

7) VISA

111 miliard $ 

+10 % 

Společnost, která provozuje největší světovou síť elektronických plateb, má zvláště velkou podporu poté, co firma Costco loni ukončila spolupráci s American Express. Miliony karet tak byly následně převedeny do Visa a Citi.

8) Tencent

108,3 miliard $ 

+27 % 

Tencent se specializuje na populární online hry, aplikace, instant messaging služby a on-line platby. Může pochlubit tržní kapitalizaci 330 miliard dolarů, což je více než nejhodnotnější americká banka JPMorgan Chase.

„V současné době je firma velmi agresivní v expanzi mimo Čínu,“ řekla Wangová.

9) IBM

102,1 miliard $ 

+18 %

Technologická společnost IBM figuruje v žebříčku už od roku 2006.

Společnost pomohla zvýšit svou přitažlivost pro spotřebitele díky vývoji umělé inteligence - maskota Watsona. „Watson je tváří transformace společnosti,“ řekla Wangová.

10) McDonald's

97,7 miliard $

+10 % 

Fastfoodový řetězec je jedinou netechnologickou společností v TOP 10.

Značka získala impuls zavedením zdravějších potravin. Nabízí také jídla inspirovaná lokálními surovinami jako například v Číně nebo Indii, řekla Wangová. „McDonald si vede docela dobře ve srovnání s ostatními fast food restauracemi,“ dodala.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Do TOP 10 nejhodnotnějších značek se poprvé probojovala čínská společnost Foto: testing / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

  Tech ·

  Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

 2. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 3. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.