Do třetice všeho dobrého. Manuel López Obrador stane v čele Mexika

Bývalý starosta mexické metropole Manuel López Obrador podle předběžných výsledků zvítězil v prezidentských volbách. Podle předběžných výsledků získal 53 procent hlasů. O nejvyšší úřad se přitom uchází už potřetí. Obrador bude také v Mexiku po desetiletích prvním levicovým prezidentem.

Obradorovi už pogratulovali jeho soupeři, současný mexický prezident Enrique Pena Nieto a na Twitteru i hlava Spojených států Donald Trump.

Lopez Obrador slibuje, že politiku a obchod země očistí od narůstajícího násilí, nekontrolované korupce a politických skandálů a že sníží hospodářskou závislost země na Spojených státech. Jeho kritici ale varují, že jím plánované státní zásahy do hospodářství by mohly zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Označují jej také za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.

Čtyřiašedesátiletý López Obrador, přezdívaný podle začátečních písmen všech svých jmen AMLO, se o nejvyšší úřad uchází už potřetí. Dva neúspěšné pokusy učinil v roce 2006 a 2012, přičemž v roce 2006 prohrál jen asi o 250.000 hlasů.

Vítěz prezidentských voleb v úřadu vystřídá 1. prosince Enriqueho Peňu Nieta, který je prezidentem od prosince 2012 a znovu už kandidovat nemohl.

Kromě prezidenta v neděli Mexičané volili 500 poslanců, 128 senátorů, osm ze třicítky guvernérů mexických států, starostu metropole Mexiko a téměř 1600 starostů dalších měst.

 

Zdroj: ČTK, YRN

 

 

Do třetice všeho dobrého. Manuel López Obrador stane v čele Mexika Foto: Manuel López Obrador; Zdroj: Sara_Escobar / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ostrava testuje nanotechnologie v distribuci vody

    Tech ·

    Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) testuje použití nanotechnologií při distribuci pitné vody. Ve vodojemu v Ostravě-Hošťálkovicích byl nastříkán nátěr na…

  2. Poslanci o rok odložili reformu financování škol

    Společnost ·

    Spuštění reformy financování regionálního školství bude nejspíš odloženo o rok na září 2019. Schválila to dnes Poslanecká sněmovna v rámci novely školského zákona. Odk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.