Do skupiny nejhorších daňových rájů patří i Nizozemsko či Švýcarsko

Nizozemsko, Švýcarsko či Irsko patří mezi patnáctku nejvýznamnějších daňových rájů, které mezi sebou soutěží o to, kdo nabídne firmám co nejnižší daně. Vyplývá to z  průzkumu zveřejněného  charitativní organizací Oxfam, která se dlouhodobě snaží o ukončení celosvětové praxe, která připravuje mnohé státy o zásadní příjmy do rozpočtů. V čele žebříčku jsou Bermudy následované Kajmanskými ostrovy.

Další příčky pak patří větším zemím v pořadí Nizozemsko, Švýcarsko, Singapur, Irsko a Lucembursko. V „elitní“ skupině jsou pak většinou ostrovní státy jako Hong Kong, Kypr, Barbados či Bahamy či britská ostrovní území Jersey a Britské Panenské ostrovy.

Oxfam při sestavování žebříčku porovnával, do jaké míry jednotlivé země a území využívají daňovou politiku, aby přilákaly firmy. Důležitým hlediskem byla rovněž míra spolupráce s mezinárodními organizacemi snažícími se proti daňovým rájům bojovat.

Oxfam letos zorganizoval iniciativu předních ekonomů, kteří vyzvali světové lídry ke skoncování s daňovými ráji. Takzvané offshorové společnosti, tedy firmy registrované v zemi s výhodným daňovým režimem, podle nich podrývají schopnost vlád vybírat daně. Politici by podle iniciativy měli vyžadovat, aby firmy hlásily zdanitelnou činnost v každé zemi, ve které působí.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Do skupiny nejhorších daňových rájů patří i Nizozemsko či Švýcarsko Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.