Do seznamu miliardářů se dostalo více Rusů, důvodem je vyšší cena komodit i Trump

Ruští miliardáři si vydělali oproti loňskému roku o 104 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) více. Stalo se tak díky oživení komoditních trhů a růstu kurzu ruského rublu. Mnoho oligarchů dostalo rovněž vítr do plachet díky zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Celkově 96 ruských miliardářů, mezi kterými jsou někteří napojeni na ruského prezidenta Vladimira Putina, vydělali dohromady 386 miliard dolarů (9,7 bilionu korun). Informace vycházejí z žebříčku světových miliardářů zveřejněném magazínem Forbes. 

„Kumpánům a obchodníkům s komoditami se daří dobře,“ řekl Anders Aslund, který v ruské vládě působil v roce 1990 na pozici ekonomického poradce. Aslund v současnosti pracuje pro washingtonský think tank Atlantické rady. Ceny komodit loni vystoupaly a díky tomu vzrostlo i bohatství ruských miliardářů, kteří s nimi obchodují.

V letošním roce přibylo oproti loňsku na seznamu více než 19 ruských miliardářů. Mezi nimi figurují i tři naprostí nováčci. Na seznamu je ovšem i 16 navrátilců, kteří v posledních letech z žebříčku Forbes vypadli. Pouhých devět z 96 ruských miliardářů přišlo v minulém roce podle Forbesu o peníze.

Osoby blízké Putinovi

Mezi nejbohatšími osobami figurují i lidé, kteří mají blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. Konkrétně jde o Gennadije Timchenka, který odhadem vlastní 23 % firmy produkující zemní plyn Novatek. Jeho letošní jmění dosahuje 16 miliard dolarů (400 mld. korun), což je o 4,6 mld. dolarů (115 mld. korun) více, než v roce 2016. Cena akcií společnosti Novatek stoupla od února 2016 do února 2017 o 27 %.

V roce 2014 americké ministerstvo financí uvalilo sankce proti Timchenkovi kvůli tomu, že do obchodu s ropou, který ruský podnikatel zakládal, investoval peníze i Vladimir Putin. Ruský miliardář prodal svůj 43 % podíl ve firmě Gunvor dva dny před uvalením sankcí ze strany USA.

Dalším sankciovaným miliardářem je stavební oligarcha Arkadij Rotenberg a někdejší sparring partner Putina v bojovém umění judo. Ten svůj majetek z jedné miliardy dolarů na 2,6 mld. (65 miliard korun) více než zdvojnásobil. I navzdory sankcím příjmy jeho stavební firmy SGM Group v roce 2015 stouply o více než 20 procent. Ve stejném roce ruské ministerstvo dopravy podepsalo s SGM Group exkluzivní smlouvu na výstavbu mostu, který propojí Rusko s Krymským poloostrovem. Ruská federace obsadila Krym v roce 2014. Od té doby jej považuje za své území. Cena stavby se má vyšplhat na 3,7 miliard amerických dolarů (92,5 miliard korun).

Na seznam miliardářů se podle Forbesu vrátil rovněž Putinův bankéř Jurij Kovalchuk. Naposledy na něm figuroval v roce 2014. Podle loni uniklých informací z Panamským dokumentů, Kovalchukova banka Rossiya, pomohla Putinovi přesunout miliony dolarů do daňových rájů. Oba dva muži to popírají. USA uvalily v roce 2014 na Kovalchuka a jeho banku sankce.

Pomohlo rovněž Trumpovo zvolení

Ruští miliardáři rovněž profitovali z rostoucího rublu, jehož cena oproti dolaru loni vzrostla o 35 procent. Stalo se tak díky vyšší ceně komodit a naději v lepších vztazích se Západem.

Svůj majetek ale navýšili i ruští miliardáři, kteří nejsou tak úzce svázáni s Kremlem. Příkladem je ropný magnát Vagit Alekperov. Majetek tohoto muže podle Forbesu dosahuje hodnoty 5,6 miliard dolarů (140 miliard korun). Jeho jmění vzrostlo poté, co akcie firmy Lukoil stouply o 42 %. Stalo se tak díky rostoucí ceně ropy.

Majetek ocelářského oligarchy Alexeje Mordashova zase odpovídá 6,6 miliardám dolarů (140 mld. korun). Výrazně si polepšil díky rostoucí ceně průmyslových kovů, což způsobila zvýšená poptávka po materiálech v Číně. Mordashovovi pomohlo i zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu a jeho slibované investice do infrastruktury.

Nejvíce se ale dařilo ocelářskému magnátovi Vladimiru Lisinovi. Jeho bohatství vzrostlo z 9,3 miliard dolarů (233 mld. korun) na 16,1 miliard (403 mld. korun). Lisin vydělal po Trumpově vítězství během tří dnů zhruba 830 milionů dolarů (20,8 miliard korun). 

 

 

Zdroj: Forbes, Zet

Do seznamu miliardářů se dostalo více Rusů, důvodem je vyšší cena komodit i Trump Foto: Ruský prezident Vladimir Putin během jednání s ropným magnátem Vagitem Alekperovem

reklama

Další články

  1. OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov

    Byznys ·

    Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v ostravské části dřívějšího Ostravsko-karvinského revíru. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.