Do polských ulic vyšly na protest proti prezidentovým návrhům tisíce lidí

Tisíce lidí v neděli přišly ve Varšavě a v dalších polských městech do ulic, aby se vyjádřily proti návrhům prezidenta Andrzeje Dudy na soudní reformu. Celá událost vzešla z opozičního Výboru na obranu demokracie (KOD), podle něhož prezidentova iniciativa nezlepšuje nic z toho, co navrhla vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).

Duda před týdnem představil vlastní návrhy dvou sporných zákonů ze soudní reformy, které vetoval - o nejvyšším soudu a soudcovské radě. Ve svých návrzích pro sebe požaduje mimo jiné více pravomocí při jmenování a odvolávání členů rady, která má být garantem soudní nezávislosti.

Duda, spojenec PiS, zákony nečekaně zablokoval před dvěma měsíci po hromadných protestech v zemi a kritice z Bruselu i Washingtonu. Evropská komise sdělila, že návrhy změn pečlivě posoudí.

Podle KOD ale Duda hlavně hledá posílení vlastní moci, místo aby reálně řešil problémy v justici.

 

 

Zdroj: ČTK

Do polských ulic vyšly na protest proti prezidentovým návrhům tisíce lidí Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Polský prezident Andrzej Duda

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.