Do liberecké ZOO nejvíc lákají bílí tygři, v červnu se narodí nová mláďata

V Liberci po dvou letech opět očekávají narození bílých tygrů. V tamní zoologické zahradě, která vzácnou formu tygra indického chová od roku 1994, se mláďata narodila zatím dvakrát. Bílí tygři jsou v této ZOO nejpopulárnějšími zvířaty a nový vrh je očekáván asi za dva týdny.

Bílí tygři jsou formou tygra indického s genetickou odchylkou, kvůli které jim chybí oranžové barvivo. Bílých tygrů je na světě mnohem méně než například kusů nejznámějšího ohroženého medvěda - pandy velké. Ivan Langr, mluvčí zahrady, řekl v rozhovoru pro Studiu Zet, že když se naposledy bílým tygrům narodila mláďata, na počátku července 2012, počet návštěvníků za celý rok vzrostl odhadem o 30.000.

Liberecké zoologická zahrada letos on-line přenos narození tygřích mláďat nechystá, řekl Langr.

V roce 2008 totiž ZOO jako jedna z prvních v České republice připravila webkamery pro porod bílé tygřice Isabelly, ale ukázalo se, že šlo o falešnou březost a k porodu nedošlo. „Od té doby jsme se trochu poučili, držíme to maličko konzervativně pod pokličkou, a připravujeme jenom nějaké krátké střižené filmy, které umisťujeme na naše sociální sítě,“ uvedl Langr.

Podle Langra nový vrh, který je očekáván na začátku června, může pomoci zachytit největší prázdninovou vlnu návštěvníků. Veřejnost tak bude moci sledovat mláďata na vlastní oči, což je lepší než přes televizní obrazovky a monitory.

Protože jsou bílí tygři z genetického hlediska nevhodní pro projekt záchrany tygra indického, mohou s nimi zoologické zahrady takřka neomezeně obchodovat. „Pro nás ten prodej znamená vždycky až poslední místo v řadě, snažíme se je vždycky nejprve “udat” v rámci zahrad v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií, kde se běžně zvířata směňují, darují, nebo deponují a prodávat se nesmí,“ řekl Langr. „Teprve v okamžiku, kdy se pohybujeme za hranicí Evropské asociace, tak můžeme zvažovat případný prodej.“

Například současný liberecký samec bílého tygra, kterého ZOO podle Langera získala v roce 2006 z francouzské zoologické zahrady Beauval, byl vyměněn za jiná zvířata a zahrada ho nemusela platit. Naopak poslední mláďata těchto tygrů z vrhu v roce 2012 ZOO prodala do Litvy a na Ukrajinu, řekl mluvčí.

Do liberecké ZOO nejvíc lákají bílí tygři, v červnu se narodí nová mláďata Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.