Do jednání o míru v Sýrii se musí podle G7 zapojit Rusko i Írán

Do řešení syrského konfliktu se musí podle sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) zapojit i Rusko a Írán. Je třeba podpořit mírové rozhovory, jež se vedou pod záštitou OSN. Řekla to v pátek na summitu G7 v italské Taormině podle agentury DPA německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní se vrcholní představitelé na schůzce též shodli, že je třeba pokročit i v politickém řešení v Libyi.

„Samozřejmě v tom musí být zapojeno Rusko, stejně jako tam samozřejmě musí být zapojen Írán. O tom panoval široký konsensus,“ uvedla Merkelová k řešení syrského konfliktu, který trvá už šest let a vyžádal si přes 300 000 obětí.

Novou hybnou silou v řešení syrského konfliktu by mohlo být zapojení USA po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to v souvislosti s nynějším summitem nejmenovaný francouzský diplomat, jehož citovala agentura Reuters.

Trump si po nástupu do úřadu stanovil jako jednu z priorit boj proti hnutí Islámský stát (IS), proti němuž bojují všechny strany v syrské válce. Také nový francouzský prezident Emmanuel Macron, který je jedním z účastníků summitu G7, má v prioritách zahraniční politiky boj s IS.

V Libyi, kde rovněž trvá několik let občanská válka, je podle Merkelové třeba podpořit vytvoření jednotné vlády. K tomu ale podle kancléřky musí k jednomu stolu zasednout i spojenci obou stran konfliktu, tedy Spojené arabské emiráty a Egypt, stejně jako Katar a Turecko.

 

Zdroj: ČTK

Do jednání o míru v Sýrii se musí podle G7 zapojit Rusko i Írán Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. NATO půjde silněji proti terorismu

    Byznys ·

    Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.