Do České republiky dnes zavítá čínský prezident, očekávají se velké investice

Do Česka dnes přiletí na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching. Letoun s početným doprovodem by měl na ruzyňském letišti přistát dvě hodiny po poledni. Nejvyšší čínský představitel má dnes v oficiálním plánu jen setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Na lánském zámku oba politici společně povečeří, vysadí strom a odkryjou památeční cedule. Možná se také projdou po lánském parku.

Hlavní program čínského prezidenta je naplánován na úterý. Nejprve ho čeká oficiální přijetí s vojenskými poctami na Pražském hradě a poté bude jednat se Zemanem. Odpoledne se setká s dalšími politickými představiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Z Prahy odletí ve středu, ještě předtím navštíví podnikatelské fórum a Strahovský klášter.

Od návštěvy Si Ťin-pchinga si čeští představitelé slibují navázání strategické spolupráce s Čínou i podepsání řady memorand a obchodních dohod. Alice Rezková z Asociace pro mezinárodní otázky je očekává v oblasti letecké dopravy, finančnictví, ale také v sektoru zemědělství a turistiky. Výraznější dohody s automobilkou Škoda Auto nebo v telekomunikačních společnostech, jako je například O2, však Rezková nepředpokládá. „Myslím, že jsou to jen spekulace trhu, protože na telekomunikace by sem musel přijet například někdo z Alibaby a myslím, že takový příběh by si někdo nenechal pro sebe, že se k nám taková osobnost s prezidentem chystá,“ odůvodnila. Celý rozhovor s ní si můžete poslechnout zde.

Ozývají se ale i ochránci lidských práv. V noci na sobotu poškodili neznámí pachatelé šedou a modrou barvou vlajky České republiky a Číny, které mají vítat čínského prezidenta na trase z letiště na Pražský hrad. Policie po pachatelích pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena. Již v noci na pátek přitom zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky.Poukazují na jejich potlačování v Číně a plánují do Prahy demonstrace.

V hlavním městě budou platit mimořádná bezpečnostní opatření, v ulicích budou stovky policistů a vojáků. Dají se očekávat dopravní uzavírky i zřízení bezpečnostních a bezletových zón.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Do České republiky dnes zavítá čínský prezident, očekávají se velké investice Foto: J Morc / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.