Do června se má připravit konečná dohoda o íránském jaderném programu, základ již je

Světové mocnosti se dohodly s Íránem na rámcovém ujednání, na jehož základě má být do konce června připravena konečná dohoda o íránském jaderném programu. Včera to na tiskové konferenci po závěru první fáze jednání prohlásila ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová.

Dohoda má zajistit, aby Írán nezneužil jaderný program k vývoji jaderné bomby. Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí. Pokud bude konečná dohoda skutečně uzavřena, bude íránský program omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let.

„Zavázali jsme se, že naše úsilí dokončíme do 30. června,“ řekla Mogheriniová v Lausanne na severu Švýcarska. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf zároveň uvedl, že předběžné ujednání je ještě stále vzdáleno tomu, jak by konečná dohoda měla vypadat.

Americký prezident Barack Obama, který kvůli zdlouhavému vyjednávání s Íránem čelí kritice republikánů, označil prozatímní výsledek rozhovorů za historický. Dodal, že dohoda v případě naplnění zabrání Teheránu získat jadernou zbraň, což učiní svět bezpečnějším. Připomněl rovněž, že Írán přiměly usednout za vyjednávací stůl mezinárodní sankce.

Podle úmluvy umožní Írán rozsáhlé kontroly svých jaderných zařízení a rovněž sníží své jaderné kapacity, na oplátku budou postupně zrušeny sankce. Podle Zarífa budou sankce uvolňovány na základě budoucí dohody.

Íránský jaderný program bude omezen a pod mezinárodní kontrolou celkem 25 let. V prohlášení se podle AP uvádí, že dohodnutý režim je bezprecedentní svým rozsahem a délkou trvání. V případě porušení podmínek budou vůči Teheránu okamžitě opět zavedeny sankce.

Součástí nynějších dohod je závazek Íránu, že v následujících 15 letech nebude stavět žádná nová zařízení na obohacování uranu a že stávající kapacity na obohacování výrazně sníží. Z počtu 19.000 instalovaných centrifug, které se k obohacování uranu používají, jich pro příště nechá nainstalovaných 6104. Obohacovat uran jich ale po deset let bude jen 5060 kusů, uvádí seznam bodů pro nadcházející konečnou dohodu.

Centrifugy, kterých se Írán vzdá, budou pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Teherán je bude moci využít jen jako náhradu.

Írán rovněž slíbil snížit současné zásoby zhruba deseti tun nízko obohaceného uranu na 300 kilogramů a že tento stav bude udržovat 15 let.

„Naše zařízení budou dále fungovat,„ řekl Zaríf. „Budeme pokračovat v obohacování, budeme pokračovat ve výzkumu a vývoji.“

Zaríf také řekl, že země si ponechá podzemní jaderné zařízení Fordo. Podle Mogheriniové zde ale nebude žádný materiál, který by mohl posloužit k výrobě jaderné bomby. Komplex tak bude zaměřen čistě na výzkum. Ve Fordo například nebude možné obohacovat uran v následujících 15 letech, stejnou dobu zde Íránci nebudou smět vyvíjet technologie související s obohacováním uranu. V areálu také 15 let nebude smět být žádný štěpný materiál.

Írán souhlasil, že ve svém hlavním jaderném zařízení v Natanzu bude po dobu deseti let obohacovat uran jen pomocí svých centrifug první generace, pokročilejší zařízení odstraní.

Zaríf rovněž ohlásil, že přestavovaný těžkovodní reaktor v Aráku bude modernizován. Reaktor bude upraven tak, aby z něho nebylo možné získat plutonium potřebné k výrobě bomby, ale aby byl zároveň využitelný pro mírové výzkumné účely. Mogheriniová k tomu uvedla, že Teheránu se v této záležitosti dostane pomoci ze zahraničí. Žádný nový těžkovodní reaktor již ale Írán postavit nebude moci.

V íránském hlavním městě Teheránu po oznámení rámcového ujednání propukly oslavy. Podle videozáznamů, které byly zveřejněny na sociálních sítích, se v teheránských ulicích rozléhalo troubení aut a jejich cestující tleskali. Na severu města prý lidé tančili v ulicích a rozdávali sladkosti. Na sociální síti Facebook se objevilo video, na kterém několik žen tleská a zpívá „Děkujeme, Rúhání“ na počest íránského prezidenta Hasana Rúháního, jehož kritici zatím nejnovější dohodu otevřeně nezkritizovali.

Znepokojení nad nejnovější dohodou vyjádřil předseda americké Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner. Rámcová dohoda je podle něj „alarmujícím odklonem“ od Obamových původních cílů. Boehner nerozvedl, v čem se ujednání od původních cílů vyjednávání odchyluje. Bylo by však prý naivní tvrdit, že íránský režim nebude dál využívat svůj jaderný program a veškeré ekonomické úlevy k další destabilizaci regionu. Americký Kongres musí mít možnost zevrubně přezkoumat detaily jakékoli dohody, než budou nějaké sankce zrušeny, uvedl také v písemném prohlášení.

 

Zdroj: ČTK

Do června se má připravit konečná dohoda o íránském jaderném programu, základ již je Foto: shutterstock.com - íránská vlajka

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.