Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nově dnes také zasedli do bankovní rady Vojtěch Benda (40) a Tomáš Nidetzký (46). V radě nahradili právě Singera a člena rady Kamila Janáčka.

Příští rok v únoru vyprší šestileté angažmá v bankovní radě Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. První funkční období prezidenta Miloše Zemana, které končí v březnu 2018, tak v bankovní radě přečkají pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012. Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem.

Ačkoliv Rusnok není příznivcem kurzového závazku, podle hlavní ekonomky Raiffeisen Bank Heleny Horské nebude pravděpodobně přívržencem náhlých a radikálních změn v měnové politice. Dá se tedy očekávat, že neukončí udržování kurzu koruny na 27 korunách za euro. Horská to řekla v květnovém vydání pořadu Investice Zet. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok Foto: Jiří RUSNOK a Miroslav SINGER; Zdroj: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.