"Do ekonomie patří také poznatky psychologů," říkají behaviorální ekonomové jako je R. Thaler

Americký ekonom Richard Thaler se snaží vyvracet teorie z druhé poloviny 20. století, kdy se ekonomové snažili zbavit ekonomii všech psychologických souvislostí a přiblížit ji vědám jako je fyzika či matematika. Tyto názory spadají do oblasti behaviorálních financí, ve které Thaler platí za jednoho z nejproslulejších teoretiků.

Richard Thaler působí jako profesor behaviorálních věd a ekonomie na Boothově obchodní škole při Chicagské univerzitě. Kromě akademické sféry se věnuje i práci pro svou investiční společnost Fuller & Thaler Asset Management, ve které využívá svých znalostí v oblasti behaviorální ekonomie.

O Thalerovi se také někdy spekuluje jako o příštím možném kandidátovi na Nobelovu ceny za ekonomii.

A právě o Richardu Thalerovi mluvil ve studiu Zet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog Vysoké školy ekonomické v Praze.

 

Pane Kovando, čím se zabývá behaviorální ekonomie - tedy obor, kterému se Richard Thaler věnuje?

Jedná se o uvádění psychologických aspektů do ekonomie. Ekonomové se ve 2. polovině 20. století totiž snažili zbavit ekonomii všech psychologických souvislostí a chtěli ji přiblížit vědám typu fyziky a matematiky. Behaviorální ekonomové, ovlivněni psychology, nebyli s tímto stavem ekonomie spokojeni, protože se jim zdálo, že tím člověk ztrácí svoji podstatu, tu svoji "člověčinu". A tak se snaží v současné době uvádět do ekonomie zpět psychologické aspekty a konotace. Neberou tedy člověka jako robota, ale naopak se snaží vědecky modelovat jeho chování pod vlivem emocí, jeho různá mentální zkreslení a zkratky, kterých je podle nových psychologických a ekonomických behaviorálních výzkumů plno. 

 

Behaviorální ekonomie živí Thalera nejen coby akademika, ale i jako finančníka. Jak úspěšná je jeho investiční společnost Fuller & Thaler Asset Management?

Jeho společnost ke konci roku 2014 disponovala ve správě zhruba třemi miliardami dolarů, takže to není nic malého. Mimochodem, ve správní radě firmy zasedá i Daniel Kahneman, laureát Nobelovy ceny a vlastně průkopník behaviorální ekonomie. Je to původním vzděláním psycholog, který se dobře uplatnil právě v oblasti ekonomie.

Tato společnost, kde je Thaler klíčovým mužem, se snaží investovat do akcií, o nichž se domnívá, že na ně trh a tržní aktéři mají uchýlený názor, tedy že jejich názor na tyto akci je v rozporu se skutečností, s objektivní pravdou.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

"Do ekonomie patří také poznatky psychologů," říkají behaviorální ekonomové jako je R. Thaler Foto: telegraph.co.uk

reklama

Další články

  1. Reklamní tržby loni stouply o pět procent

    Byznys ·

    Tržby reklamy v minulém roce posílily o 4,8 procenta na 65,7 miliardy korun v ceníkové hodnotě. Největší růst vykázala televizní a rozhlasová reklama, naopak tisková i…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.