Do žebříčku nejbohatších Čechů pronikají majitelé internetových firem založených po roce 1989

V žebříčku nejbohatších Čechů sestavovaným magazínem Forbes se začínají prosazovat podnikatelé, kteří začali se svým byznysem po roce 1989. Jde nejčastěji o lidi, jejichž podnikání vzkvétalo díky internetu. Názorným příkladem může být podle redaktora magazínu Forbes Jaroslava Maška zakladatel jednoho z nejúspěšnějších českých internetových obchodů Michal Zámec. Ten je ve věku třiatřiceti let v žebříčku rovněž nejmladším podnikatelem. 

V letošním žebříčku magazínu Forbes figuruje šedesát jmen. Tento časopis funguje na území České republiky pátým rokem. S tím jak se Forbes vyvíjí, roste i samotný žebříček. V příštím roce se podle Maška očekává, že přibudou další jména.

„Na prvních třech místech se oproti loňsku prakticky nic nezměnilo. Prvním nejbohatším Čechem je Petr Kellner. Druhý je současný ministr financí Andrej Babiš. O třetí a čtvrté místo se dělí realitní magnát Radovan Vítek a spolumajitel a šéf finanční skupiny KKCG Karel Komárek,“ řekl Mašek. Tito muži přitom figurují i v celosvětovém žebříčku Forbes, který je sestavován od roku 1982. Řadí se do něj i Pavel Tykač.

V letošní české mutaci přibylo jedenáct nováčků. Naopak vypadl bývalý spolumajitel Severní energetické Tomáš Fohler. „Pokud se ptáte na nováčky, tak je možná nejzajímavější podívat se na lidi, kteří začali svůj byznys skutečně na zelené louce po roce 1989. Velmi často jsou spojeni s internetem. Máme čtyři takové nováčky, kteří se skutečně vypracovali pouze svým nápadem. Je to například Michal Zámec, který přišel s jedním z nejúspěšnějších internetových obchodů v Česku. Prodává parfémy po celém světě včetně Spojených států,“ uvedl Mašek na rádiu Zet.

Na prvních příčkách jsou osobnosti, které zastupují oblast financí, energetiky a průmyslu. U těchto úspěšných podnikatelů jde často o směsici různých aktiv. Neinvestují totiž do jednoho oboru, ale zaměřují se na více segmentů. V poslední době roste podíl podnikatelů napojených na internet. V žebříčku například nechybí ředitel firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič nebo devětatřicetiletý zakladatel Alzy Aleš Zavoral. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem magazínu Forbes Jaroslavem Maškem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Do žebříčku nejbohatších Čechů pronikají majitelé internetových firem založených po roce 1989 Foto: ČTK/Hrouda Jan/Euro

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.