Do dvanácti let by děti měly vyzkoušet co nejvíce sportů, říká prezident svazu florbalu F. Šuman

Do svých dvanácti let by děti měly vyzkoušet co nejširší plejádu sportů, aby si tak osvojily veškeré aktivity. Zaměřit se od útlého mládí pouze na jeden sport pak pro jejich vývoj není pozitivní. To by si měly uvědomit i kluby, které děti trénují již od velmi nízkého věku. V pořadu Myšlení první ligy to kouči a mentorovi Janu Mühlfeitovi říká prezident České florbalové unie a místopředseda Olympijského výboru Filip Šuman.

Kdo si myslíte, že ve vás objevil talent ke sportu?

Myslím si, že u mě to bylo hodně o lásce ke sportu, od té organizační, kdy si člověk u nějakého přenosu hrál, že je nějaký sportovec a dohrával ty závody. Ať už to byl závod míru, hokejový zápas nebo cokoli přes samozřejmě sourozence, kteří byli starší a sportovali. Nemyslím si, že u mě to bylo nějak moc o talentu. Ať jsem se věnoval jakémukoli sportu, tak vždy to bylo o čase, který jsem tomu sportu věnoval a relativně o tvrdé dřině.

Jaké obecné silné stránky nebo talenty si myslíte, že máte?

U mě si myslím, že tam hraje důleřžitou roli určitá schopnost překonávat překážky v dlouhém časovém horizontu. To znamená nějaká ochota o tom, že cíl nebo odměna nemusí přijít za hodinu. I v práci člověk, kterou člověk dělá, ví, že výsledky přijdou za rok za pět let. Ta odměna se nedostaví hned zítra nebo za týden.

Měřit úspěch rozvíjejícího se sportu prostřednictvím nějakých byznysových metod je těžké. Vy jste stál u zrodu a provázíte ohromný boom florbalu celou dobu. Jaké myslíte, že byly klíčové faktory úspěchu?

Klíčovým faktorem je skutečnost, že produkt sám o sobě má ohromnou sílu. To znamená, že pokud na trh zavádíte cokoli nového, tak ve chvíli, kdy produkt je dobrý, tak jde pak už jen o vaši schopnost dobře s cílovou skupinou mluvit a dát ji tu příležitost si danou věc osahat. Tím, že je to nový sport, tak ta síla je v tom, že téměř kdokoli, kdo si to vyzkouší, tak ho to baví. To znamená, že ho do toho dokážete vtáhnout. Naším cílem bylo urychlit tu možnost, aby co nejvíce Čechů mělo šanci, si florbal vyzkoušet. Ve chvíli, když se nám to přes školy podařilo, tak jsme nastartovali naprosto přirozený proces rychlého šíření celého sportu napříč republikou.

Florbal již je značně populární nejenom mezi dětmi. Myslíte si, že se rozšíří ještě více?

Dnes na úrovni dětí v nějakém věku před dospělostí je více než 90 procent dětí, které se s tím potká. Tam už tak o nějakém procentuálním nárůstu mluvit nejde. Jde o to, že třeba třetinu těch, kteří sport vyzkouší, to bude bavit a v nějaké podobě to bude hrát. Samozřejmě menšina závodně, ale nám jde o to, aby se sport napříč republikou rozšířil i na té rekreační úrovni. Jsme hrozně rádi, že spousta lidí ve věkové skupině třeba 40 až 50 let to má jako rekreační zábavu. Je to hrozně fajn, protože to poté budou fanoušci nebo rodiče, kteří přivedou své dítě k tomu sportu. Jsme hrozně rádi, že jsme Českou republiku takto rychle dokázali tímto fenoménem nasát.

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s prezidentem České florbalové unie a místopředsedou Olympijského výboru Filipem Šumanem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet, YR News

Do dvanácti let by děti měly vyzkoušet co nejvíce sportů, říká prezident svazu florbalu F. Šuman Foto: Zet / YR News

reklama

Další články

1. Tesla žádá své dodavatele o zpětné slevy

Byznys ·

Americký výrobce elektromobilů Tesla žádá některé své dodavatele, aby mu vrátili část vyplacených peněz, a pomohli mu tak dosáhnout zisku. Informuje o tom list The Wal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.