Do ciziny cestuje za prací čím dál více Čechů, poptávaní jsou kvalifikovaní řemeslníci

Do zahraničí směřuje více Čechů hledajících pracovní příležitosti. V loňském roce jich bylo 110 400, oproti roku 2006 jde o téměř 55 000 nárůst. Statistiky vyplývají z orientačních údajů evropské služby zaměstnanosti EURES, jež patří pod Úřad práce ČR. O statistikách informovala mluvčí úřadu Kateřina Beránková. 

Podle národního koordinátora EURES Miroslava Chytila občané Česka za obživou míří zejména do Velké Británie, Německa, Rakouska a severských zemí, přičemž tamní zaměstnavatelé mají zájem hlavně o profese ve zdravotnictví, gastronomii, službách a v technických oborech.

„V současné době je velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, pekaři a truhláři. Zaměstnavatelé také hledají sezonní pracovníky v turistickém ruchu a v zemědělství,“ uvedl Chytil.

Právě EURES pomáhá lidem s hledáním zaměstnání v zahraničí. V rámci jeho sítě funguje přes 900 poradců, z toho 19 je na krajských pobočkách Úřadu práce ČR.

V případě, že se lidé při hledání práce v zahraničí obrátí na nějakou agenturu, měli by si podle Beránkové mimo jiné ověřit, jestli má od pracovního úřadu povolení zprostředkovávat zaměstnání do zahraničí. Seznam agentur lidé najdou webové adrese portal.mpsv.cz/sz.

 

Zdroj: ČTK

Do ciziny cestuje za prací čím dál více Čechů, poptávaní jsou kvalifikovaní řemeslníci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.