Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), minimální cena je 637,7 milionu Kč. Byl by to letos nejvýznamnější prodej majetku státu. Veřejná aukce se ale uskuteční v případě, že se do ní přihlásí více relevantních zájemců. V pátek navíc Národní památkový ústav (NPÚ) oznámil, že je připraven objekt převzít. Tendr by tak mohl být i po aukci zrušen.

Aukce se nebude konat podle zákona o veřejných dražbách, má zvláštní pravidla. Obálky s nabídkami musejí dorazit do dnešních 08:00. Aukce se poté uskuteční jen, pokud ÚZSVM dostane dvě a více nabídek. Postoupit mohou dvě třetiny nabídek, ty nejvyšší. Pokud úřad dostane pouze jednu nabídku, připadne objekt tomuto zájemci, pokud splní všechny náležitosti.

Lidové noviny v sobotu uvedly, že podle důvěryhodných zdrojů žádný z případných zájemců nesložil kauci přes 60 milionů, bez níž se nikdo nemůže přihlásit s nabídkou do aukce. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka to na dotaz ČTK nechtěl komentovat, informace o nabídkách oznámí úřad až dnes po 08:00.

V pátek oznámil NPÚ, že je připraven Invalidovnu převzít, zpřístupnit veřejnosti a využít pro svůj provoz. Ředitelka ústavu Naděžda Goryczková řekla, že NPÚ tím reagoval na to, že se žádná státní instituce o budovu nepřihlásila a veřejnost projevila jasný názor na její ponechání v rukou státu. Proti aukci protestují akademici, soukromé iniciativy i někteří pražští radní. Mluvčí ÚZSVM tvrdí, že úřad o žádném oficiálním zájmu NPÚ neví. Výběrové řízení na prodej Invalidovny lze ale podle něj teoreticky zrušit i po již uskutečněné aukci.

Všechny státní instituce včetně památkářů si podle ÚZSVM mohly budovu zdarma za poslední rok převzít už třikrát, žádná ale prý neprojevila zájem. Památkový ústav však sdělil, že nedostal letos ani loni nabídku převzít Invalidovnu jako nepotřebný majetek státu.

Invalidovna patří k významným barokním stavbám, je kulturní památkou a je na seznamu objektů, které by stát chtěl prohlásit za národní kulturní památky. Pokud mají objekty tento statut, požívají nejvyšší památkové ochrany a nakládat s nimi lze jen pod přísným dohledem památkářů.

Budova patřila armádě, byly v ní archivy, ale po poničení povodní a přestěhování archivů armáda objekt označila za nepotřebný. Ministerstvo obrany dříve odhadovalo cenu Invalidovny na miliardu korun, další stamiliony si podle památkářů vyžádá rekonstrukce.

 

 

Zdroj: ČTK

Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny Foto: Invalidovna/Zdroj: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

 2. Írán zakázal aplikaci s hrou Pokémon GO

  Byznys ·

   Íránské úřady zakázaly aplikaci hry Pokémon GO umístěnou na mobilních telefonech. Zdůvodnily to blíže neupřesněnými bezpečnostními obavami. Jak uvedl server BBC, Írán…

 3. Amazon představil své první letadlo Prime Air

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon představil první ze 40 letadel, která budou pod značkou Prime Air tvořit jeho vlastní síť pro nákladní leteckou přepravu. Firma ch…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.