Dnes je Světový den mozku. Lékař radí, jak ho správně procvičit

Na dnešní den připadá Světový den mozku. Tělo potřebuje procvičovat nejenom jeho svaly, své cvičení si zasluhuje i samotný mozek. Rozvíjení kognitivních a mentálních funkcí je pak prevencí před poklesem intelektu člověka nebo před drobnými mozkovými příhodami. Na rádiu Zet to řekl primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky Libor Musil.

Člověk si může vybrat z široké škály cvičení. Důležité je pak podle Musila zvolit si zábavnou aktivitu. Pokud se tato činnost nebude vykonávat se zapálením a entusiasmem, tak to nepřinese kýžený efekt. Záleží rovněž i na tom, co si člověk přeje přesně v mozku rozvíjet.

„Jestliže chceme rozvíjet pohybové funkce, pak samozřejmě člověk musí dělat různé typy pohybu, což je především důležité u pacientů, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. Když máte zase člověka, který má problémy s pamětí, tak se musí selektivně vybrat, v čem je přesně ten problém a to řešit,“ řekl Musil.

Jestliže se člověk obává toho, že mu v budoucnu přestane správně fungovat určitá část paměti, tak je vhodné rozvíjet kognitivní a mentální funkce ve všech různých sektorech. Konkrétně se poté podle Musila jedná o prostorovou představivost nebo paměť. S ohledem na tyto body je vhodné hrát například pexeso nebo šachy. „Když hrajete šachy, tak musíte z odehraných partií vědět, jaká je variabilita toho tahu protihráče. Jestliže hrajete pexeso, tak potřebujete prostorovou představivost, kde leží karta, co na ní je a je to zároveň kombinace s pamětí,“ sdělil Musil.

Dalším kvalitním nástrojem pro udržení dobré mentální formy je turistika. Naprostá většina turistů totiž potřebuje mít znalosti čtení z map. Nepostradatelná je tedy orientace a představení si skutečnosti, kde se člověk v danou chvíli nachází a za jakou dobu je schopný se dostat z bodu A do bodu B. „Díky turistice trénujete kognitivní mentální funkce. Samozřejmě pohyb jako takový má nepřímo vliv na udržení mentálních funkcí, na zlepšení prokrvení i určitých částí mozku a vůbec stav cév v těle,“ informoval Musil. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s primářem rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky Liborem Musilem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dnes je Světový den mozku. Lékař radí, jak ho správně procvičit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.