Dnes je poslední den k podání kontrolního hlášení u DPH. Zatím ho podala necelá polovina plátců

Dnes končí lhůta pro podání měsíčních kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Ve středu odpoledne přitom podle údajů Finanční správy bylo podáno 140 000 kontrolních hlášení, když očekávaných plátců DPH je 300 000. Z podaných hlášení bylo šest tisíc s chybnou strukturou nebo formátem.

Zavedení kontrolního hlášení je v zákoně od ledna 2015 s odloženou roční účinností. Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 000 poplatníků.

V souvislosti s kontrolním hlášením hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší, ve výši 1000 korun, dostane plátce DPH, pokud podá kontrolní hlášení pozdě, ale zároveň jej dodatečně podá bez vyzvání správce daně. Finanční správa ovšem v souvislosti s připravovanou novelou, která sankce zmírňuje, na počátku roku upozornila, že tisícikorunová pokuta bude automaticky prominuta v případě, že k prodlení při podání hlášení došlo v daném kalendářním roce poprvé. Dále existují pokuty 10 000, 30 000, 50 000 korun, ale i 500 000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Mezi nejčastější důvody chybného formátu a struktury kontrolního hlášení patří nevyplnění identifikace datové schránky nebo e-mailu v úvodní části formuláře. Dále v chybných hlášeních chybí nebo je špatný formát DIČ odběratele nebo dodavatele, někdy je v hlášeních chybné číslo finančního úřadu.

 

 

Zdroj: ČTK

Dnes je poslední den k podání kontrolního hlášení u DPH. Zatím ho podala necelá polovina plátců Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.