Dnešní stávka pilotů Germanwings se dotkne 15 tisíců cestujících

Piloti německých nízkonákladových aerolinek Germanwings kvůli sporu o důchodový program od dnešního rána stávkují. Kvůli protestní akci, která potrvá do dnešního poledne, zrušila letecká společnost 116 letů, především na vnitrostátních linkách. Aerolinky odhadují, že stávka se dotkne zhruba 15 tisíc cestujících.

Piloti stávkují kvůli sporu o důchodový program, který už téměř rok vedou s vedením společnosti Lufthansa, stoprocentním vlastníkem Germanwings. Aerolinky totiž chtějí zrušit ustanovení kolektivní smlouvy, podle něhož mohou piloti odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než budou mít nárok na starobní důchod. Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) se zrušení programu brání a hrozí dalšími stávkami, pokud Lufthansa neustoupí.

Germanwings měly v době stávky vypravit celkem 164 letů, zrušeno jich tak je kolem 70 procent. Aerolinky se snaží zachovat především spoje směřující do oblastí, kde Němci tráví dovolenou, a další mezinárodní spojení. Některé lety také byly odloženy na dobu po skončení stávce, takže se uskuteční s několikahodinovým zpožděním.  

Náhradní letový řád počítá se zachováním spojení mezi Německem a Českem. Bez komplikací se uskutečnil ranní let z Düsseldorfu do Prahy, který přistál na Letišti Václava Havla v 08:39 SELČ. Zrušen nebyl ani let z Hamburku do Prahy krátce před polednem.

Cestujícím, kteří dnes s Germanwings nemohou letět, společnost doporučila využít na vnitroněmeckých linkách vlaky nebo autobusy, případně zdarma přeložit letenku na jiný termín. Část cestujících také přepravila do cílových míst letadla Lufthansy. Zatím není jasné, jaké hospodářské dopady bude stávka mít.

Podle německých televizí je situace na letištích zasažených stávkou zatím klidná. Cestující většinou přijímají informace o rušení letů smířlivě a nejsou informace o žádných incidentech. Velká část pasažérů ale dávala v televizních rozhovorech najevo, že nemají velké pochopení pro požadavky stávkujících pilotů.

VC kvůli sporu o důchodový program uspořádal stávku už letos v dubnu. Protest tehdy trval tři dny, zasáhl všechny aerolinky ze skupiny Lufthansy a vedl ke zrušení 3800 letů. Dubnová stávka postihla 425 tisíc cestujících a způsobila Lufthanse škody v řádu desítek milionů eur.

Zdroj: ČTK

Dnešní stávka pilotů Germanwings se dotkne 15 tisíců cestujících Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.