„Žádný zákon není dokonalý. Ani lex Babiš nezabrání účelovému chování politiků,“ říká právník

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o střetu zájmů. Od ledna následujícího roku budou mít politici vlastnící alespoň čtvrtinový podíl v určité firmě znemožněn přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím nebo investičním pobídkám. Členové vlády nebudou rovněž moci vlastnit subjekty provozující vydavatelství nebo televizní a rozhlasové vysílání. To se ale dotkne až členů nové vlády. Advokát Michal Janík říká, že ani tento zákon nezabráni účelovému chování politiků. Pokud se politik rozhodne zákon nerespektovat, tak jej může obejít například tím, že své společnosti převede na blízké osoby. 

Poslanecká sněmovna schválila 14. září novelu zákona o střetu zájmů. Tu stávající ministr financí, vlastník Agrofertu a mediálního domu Mafra nazval jako „lex Babiš“. Předseda koaliční ČSSD a český premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že oligarchové si budou muset vybrat ze dvou variant. Buďto se stanou členy vlády, nebo budou pobírat dotace, ucházet se o veřejné zakázky a vlastnit média.

„Nemohu tvrdit, že by uvedená novela byla vytvořena ʻna míruʼ panu Babišovi. Nicméně zejména pozměňovací návrhy některých poslanců, které sněmovna akceptovala, jakož i odmítavé reakce poslanců ANO, zřetelně reagují na osobu pana Babiše a jeho specifika. Ministr financí je jak členem vlády, tak i majitelem významných podniků a médií,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek.

Jako příklad uvádí Janík sněmovnou akceptovaný pozměňovací návrh poslance Martina Plíška (TOP 09). Podle něj společnosti, ve kterých členové vlády drží nejméně 25 %, nedosáhnou na nenárokové dotace a investiční pobídky. Rovněž se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky. „Nejsou v tom určité konsekvence s Babišovým Čapím hnízdem?“ táže se Janík.

Podobně došlo k přijetí návrhu poslance Jana Chvojky (ČSSD), podle něhož nesmí člen vlády vlastnit vydavatele tisku a společnosti provozující rozhlas nebo televizi. Babiš je přitom vlastníkem mediálního domu včetně některých rozhlasových a televizních stanic, jako jsou rádio Impuls nebo televize Óčko.

Podle Janíka však přijatá novela zákona nejspíš úplně nezamezí tomu, aby politici pobírali dotace. „Žádný zákon není dokonalý a ani tento nezabrání účelovému chování politiků. Pokud bude politik chtít zákon nerespektovat, může jej obejít a své společnosti naoko převést na blízké osoby,“ řekl a zároveň dodal, že takové jednání by mu však nemělo projít u voličů. „To však bude také práce pro novináře, aby s takovým nemorálním jednáním politiků veřejnost seznamovali,“ řekl Janík.

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Žádný zákon není dokonalý. Ani lex Babiš nezabrání účelovému chování politiků,“ říká právník Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Ministr financí a majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.