Žádný plán pro brexit neexistuje, stojí v memorandu britské vlády

Britská vláda nemá žádný celkový plán pro výstup země z Evropské unie. Strategie vyjednávání také nemůže být dohodnuta kabinetem po dobu šesti měsíců. Tyto informace vyplývají podle zpravodajského serveru BBC z uniklého vládního memoranda, které poukazuje i na rozkol ve vládě.

Uniklé memorandum ze 7. listopadu se dostalo do rukou listu The Times. Podle něj pracuje Whitehall na více než 500 projektech souvisejících s brexitem a trpí nedostatkem státních úředníků. Potřebuje jich najmout dalších 30 tisíc, stojí dále v dokumentu.

Ministerstva sice už mají vypracovaný plán pro případ nejhoršího vyústění vyjednání o brexitu. Mají tak představu, jak se vyrovnávat s nejhoršími možnými dopady. O celkovém plánu se ale nedá mluvit. Stále neexistuje společná strategie odchodu Velké Británie z Evropské unie „kvůli nejednotnosti v rámci kabinetu“ píše se v memorandu.

Dokument s názvem „Brexit Update“ také předpokládá, že bude trvat přinejmenším půl roku, než vláda rozhodne o tom, čeho chce po brexitu dosáhnout a jaké jsou v tomto ohledu priority.

Zpráva mimo jiné kritizuje premiérku Theresu Mayovou a hodnotí její přístup k věci jako „nepravděpodobně udržitelný“. Podle listu The Times také dokument poukazuje na rozpory mezi členy kabinetu. Na jedné straně stojí ministr zahraničí Boris Johnson, ministr pro odchod Británie z Evropské unie David Davis a ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox a na druhé pak ministr financí Philip Hammond s ministerm obchodu Gregem Clarkem.

Británie si odchod země z Evropské unie odhlasovala v červencovém referendu. Mayová naposledy uvedla, že brexit začne spuštěním článku 50 smlouvy o Evropské unii v březnu 2017. 

Před dvěma týdny také rozhodl londýnský soud, že vláda potřebuje ke spštění procesu brexitu souhlas parlamentu. Proti verdiktu se odvolala a nejvyšší soud si pro jednání o této věci vyčlenil termín od 5. do 8. prosince.

 

 

Zdroj: BBC, The Times, Zet

 

 

Žádný plán pro brexit neexistuje, stojí v memorandu britské vlády Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

    Společnost ·

    Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

  2. Malý průvodce britskými giny

    Společnost ·

    Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.