Dluhy českých domácností v červnu vzrostly o 29 miliard. Blíží se hranici 1,3 bilionu

Dluhy českých domácností byly na konci června o 29 miliard vyšší než v květnu. Dostaly se na částku 1,287 bilionu korun. Informace vycházejí z páteční zprávy České národní banky. Více se zadlužily i podniky, oproti květnu se jejich závazky zvýšily o 12 miliard na 1,074 bilionu korun. Meziročně pak vzrostly o 68 miliard korun. 

Objem úvěrů domácností i firem dohromady oproti loňskému červnu vzrostl o šest procent. Růst zadlužení tak ve srovnání s předchozími měsíci zrychlil. V květnu objem dluhů meziročně rostl o 4,8 procenta a v předešlých měsících letošního roku o 3,7 až 4,3 procenta.

Na jednodenních vkladech (vklady převoditelné nebo směnitelné na oběživo na požádání, pozn. red.) měly domácnosti u finančních institucí uloženo v červnu 1,448 bilionu korun. Od května se objem vkladů zvýšil o pět miliard a ve srovnání s loňským červnem o 148 miliard. Na účty s výpovědní lhůtou naopak domácnosti uložily meziměsíčně o devět miliard korun méně. Celkový objem takových vkladů činil 282 miliard, což je o 37 miliard méně než loni.

Podniky měly ke konci června na jednodenních vkladech uloženo 827 miliard korun. Oproti květnu to bylo o 17 miliard méně, ale ve srovnání s loňskem naopak o 102 miliard více.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

 

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností v červnu vzrostly o 29 miliard. Blíží se hranici 1,3 bilionu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.