Dálniční poplatky v Německu se dotknou nejméně sta tisíc Čechů

Zavedení dálničních poplatků pro osobní vozidla v Německu se dotkne více než sta tisíc českých řidičů, kteří každoročně cestují přes tuto zemi na dovolenou. Uvedli to zástupci ÚAMK. Poplatky od příštího roku schválil německý spolkový parlament.

Podle prezidenta ÚAMK Oldřicha Vaníčka se vedle motoristů mířících na dovolenou poplatky dotknou dalších desítek tisíc Čechů, kteří v Německu pracují nebo tam dojíždějí na nákupy.

Platit by se navíc nemělo jen za užití dálnic o celkové délce 13 000 kilometrů, ale i na dalších 40 000 kilometrech spolkových silnic. Tyto komunikace budou vždy řádně označeny. Objíždění zpoplatněných úseků nebude podle odborníků jednoduché, lidé by se ale mohli Německu vyhýbat například při cestách do Rakouska nebo do Itálie.

"Pokud budou muset řidiči cestovat například do Francie nebo Beneluxu, tak budou nadále využívat komunikace v Německu. Možné objíždění je reálné jen při kratších a výhodnějších cestách nebo dojezdu do zaměstnání," dodal mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Na rozdíl od České republiky nebude Německo vydávat dálniční známky, které by se lepily na čelní sklo. Systém bude elektronický a zaplacení jízdy po dálnici budou kontrolovat mýtné brány snímáním registrační značky vozidla. Poplatky za užití dálnic bude podle ministerstva dopravy možné zaplatit po internetu nebo na čerpacích stanicích. Podobný systém zpoplatnění dálnic využívá například Maďarsko.

Již od října mají začít platit mýtné na německých silnicích nákladní auta od 7,5 tuny. Dosud se mýto vztahovalo jen na vozy těžší než 12 tun. Podle mluvčího dopravní společnosti Česmad Bohemia Martina Felixe se to dotkne například aut, která slouží k přeshraniční přepravě mezi ČR a Německem. Dopravci budou muset nový náklad promítnout do svých cen. "I když nás to netěší, protesty kvůli tomu nechystáme. Mnohem víc nás v současnosti trápí zavedení minimální mzdy v Německu," dodal. Od roku 2018 bude v Německu platit mýtné pro nákladní dopravu na všech komunikacích.

 

Zdroj: ČTK

Dálniční poplatky v Německu se dotknou nejméně sta tisíc Čechů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

  2. Ceny ropy rostly kvůli vojenské operaci v Jemenu

    Byznys ·

    Ceny ropy včera vzrostly o téměř pět procent. Reagovaly tak na zahájení válečné operace Saúdské Arábie a jejích spojenců proti šíitským povstalcům v Jemenu. Zemí totiž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.