Díky ruskému historikovi vystoupilo z anonymity 50 tisíc Stalinových obětí

Ruský historik Anatolij Razumov už třicátým rokem informuje o jménech jedinců, kteří přišli o život důsledkem stalinských čistek v Leningradu (dnešní Petrohrad). Razumovovi se podle agentury AFP podařilo odhalit 50 tisíců obětí.

„Nenacházím v tom logiku, bylo to nelidské a nevysvětlitelné,“ říká historik, který po letech mravenčí práce dnes údajně přistupuje ke svému úkolu už s „lhostejností“.

Připomínání historie je v Rusku více než 80 let po nejtvrdším období stalinského teroru, kdy byly miliony lidí popravovány nebo posílány do gulagů, stále ještě obtížné.

Ruská vláda v čele s Vladimirem Putinem se snaží minimalizovat nejchmurnější stránky minulosti ve jménu národní jednoty.

Ve 13 svazcích o osobách popravených v Leningradu, které byly od roku 1987 pod vedením Razumova vydávány, nalézáme jména, data narození a úmrtí, povolání a adresy těch, kteří jednoho dne v Leningradu zmizeli, jako kdyby nikdy neexistovali. Jejich blízcí se dozvídali o jejich popravách bez soudu, ale neznali důvod.

„Začal jsem se svým výzkumem v roce 1987, v době perestrojky, jakmile to bylo možné,“ vysvětluje Anatolij Razumov. Tento syn sovětského vojáka, jehož rodinu represe nepostihly, se rozhodl vzdát poslední hold mužům a ženám, kteří byli dělníky, inženýry, krejčími či prodavači a za velkého teroru byli popraveni.

Kancelář má tento dvaašedesátiletý muž v centru bývalé carské metropole, v obrovské budově národní knihovny. Místnost je plná skříní s knihami a stovkami spisů, které nalezl v archívech NKVD, stalinského orgánu pro vnitřní bezpečnost, nebo které mu poslali příbuzní obětí.

Razumov ukazuje jeden ze spisů: jde o výslechy a rozsudek týkající se osmadvacetileté Niny Dubrovské, studentky polského původu. Ta byla obviněna ze špionáže a 11. prosince 1937 popravena.

„Období, kterému se říká velký teror, trvalo rok a půl, až do podzimu 1938. Popravy nabývaly masivního charakteru, každou noc se zabíjelo. Nebyly soudy. Obvinění byli postaveni před takzvanou dvojku nebo trojku, tvořené jedním nebo dvěma zástupci NKVD a prokurátorem, kteří vynesli rozsudek,“ uvádí Razumov.

Podle historika vypracovali likvidační plán Stalin a jeho okolí. Za toto krátké období bylo v Leningradu popraveno 40 tisíc lidí.

Vysvětluje, že se mu od ruského státu nedostalo velké podpory, a hovoří o lhostejnosti ke stalinským čistkám. Jeho práce naopak pravidelně naráží na nepřátelský postoj ruských úřadů.

Anatolij Razumov se vrátil do Petrozavodsku v Karélii, kde podpořil svého kolegu, historika Jurije Dmitrijeva, který je členem nevládní organizace Memorial a je známý svým bádáním o lidech zmizelých za velkého teroru.

Jurij Dmitrijev, který byl v lednu propuštěn, ale zůstává pod soudním dohledem, strávil rok ve vězení na základě obvinění z pedofilie. Memorial prohlásil, že jde o falešné obvinění, které má zabránit jeho práci.

O stalinských čistkách se v Rusku hovoří jen zřídka a mnoho příbuzných obětí dosud neví, kde jsou popravení pohřbeni a jaké obvinění vedlo k jejich zatčení.

„Pracuji pro ty, kdo to později pochopí. Budu v tom přes všechny překážky dál pokračovat,“ říká Anatolij Razumov.

 

 

Zdroj: ČTK

Díky ruskému historikovi vystoupilo z anonymity 50 tisíc Stalinových obětí Foto: Alexey Borodin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce,…

  2. Facebook zakáže reklamy podporující kryptoměny

    Byznys ·

    Sociální síť Facebook se staví proti kryptoměnám a zakáže s nimi spojené reklamy a finanční produkty, které je podporují. Informaci uvedl ředitel pro produktový manage…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.