„Diváci si zvykají chodit do Hudebního divadla Karlín na operu,“ říká Hroncová

Budova Státní opery je už několik měsíců v rekonstrukci a její soubor hostuje v historické budově Národního divadla a v Hudebním divadle Karlín. Spolupráci s muzikálovou a operetní scénou si ředitelka Opery Národního divadla Silvia Hroncová pochvaluje. Lidé si podle ní zvykají na náhradní prostor. Oslovit se snaží i publikum samotného Hudebního divadla v Karlíně a zčásti mu přizpůsobují repertoár.

Rekonstrukci Státní opery vedení Národního divadla symbolicky zahájilo letos 13. března. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži na ni zvítězila firma Hochtief.

Obě budovy, historická i provozní, se dočkají významnějších stavebních a restaurátorských úprav. Přesun na náhradní scény byl tak podle Hroncové velmi obtížný. „Museli jsme vystěhovat celé divadlo Státní opery, celou provozní budovu, která je vedle Státní opery. Museli jsme zabezpečit nové prostory v bývalé budově Themosu a přizpůsobit ji na nové fungování na převoz opery a řešit nové zkušební prostory pro orchestr státní opery, řešit nové prostory pro sbor Státní opery kde budou zkoušet a budou mít uschované nástroje,“ uvedla s tím, že se jí v posledních měsících ale podařilo celou situaci stabilizovat a zvládnout tak, aby to návštěvníci co nejméně pocítili.

Konkrétní čísla, jaký dopad bude mít přesun Státní opery do náhradních míst, Hroncová neuvedla. Podle ní si však cítit, že si diváci zvykli chodit do Hudebního divadla Karlín na operu. Přesto Opera provedla několik podpůrných programů jako autogramiády nebo den otevřených dveří. Pro karlínského návštěvníka se ale také rozhodla vrátit do svého repertoáru operetu, a to konkrétně Orfea, který bude mít premiéru netradičně 6. července. „Tato idea vzešla z toho, že jdeme do Hudebního divadla Karlín, a tedy chceme oslovit i publikum, které je zvyklé chodit do tohoto divadla. Přijít s novou operetou se nám zdálo jako dobré řešení,“ řekla Hroncová.

Rekonstrukce budovy opery je první rekonstrukcí velkého divadla v majetku státu od roku 1989. Poslední větší rekonstrukce Státní opery byla v 70. letech 20. století. O rekonstrukci opery se mluvilo léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali čtyři uchazeči, další tři ji překročili.

 

 

Celý rozhovor s ředitelkou Opery Národního divadla Silvií Hroncovou si můžete poslechnout v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Diváci si zvykají chodit do Hudebního divadla Karlín na operu,“ říká Hroncová Foto: cs.wikipedia.org

reklama

Další články

  1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

    Společnost ·

    Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

  2. ECB uzavře dvě italské banky

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.