Dijsselbloem: Řecký záchranný program neprodloužíme

Euroskupina neprodlouží současný záchranný program pro Řecko. Po dnešní schůzce ministrů financí zemí eurozóny to řekl prezident euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Nevyhoví tak žádosti řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který o prodloužení zažádal kvůli vypsanému referendu o řešení krize. Záchranný program tak skončí v úterý v noci. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ještě dnes ministři dál jednat, ale už bez řeckého kolegy Janise Varufakise. 

Podle řeckého ministra financí Varufakise odmítnutí prodloužit program, aby se mohlo uskutečnit řecké referendum, ohrožuje demokratickou důvěryhodnost euroskupiny. Řecký ministr dnes odmítl podepsat společné prohlášení.

„Euroskupina připomíná významné finanční transfery a podporu Řecku v posledních letech,“ uvedli v něm mimo jiné ostatní zástupci zemí platících společnou evropskou měnou.

Dijsselbloem dnes poznamenal, že řecké závazky vůči věřitelům nezmizely a je odpovědností řecké vlády je dodržet. Na konci měsíce čeká Řecko splátka skoro 1,5 miliardy eur (téměř 41 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MFF), v příštích měsících pak ještě vyšší splátky Evropské centrální bance (ECB).

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. O kroku má dnes večer hlasovat řecký parlament. Řecko nyní žádalo o krátké prodloužení programu tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat.

Řecká strana podle Dijsselbloema v pátek večer jednostranně přerušila rozhovory s trojicí věřitelských institucí, řečtí vyjednávači museli dokonce odejít z jednání, které zrovna vedli. „Krokem řecké vlády jsme byli nepříjemně překvapeni,“ poznamenal prezident euroskupiny. Instituce podle něj byly stále připraveny zvažovat řecké nabídky a diskutovat o nich.

Řecko odmítlo nabídku, která ještě nebyla definitivní a mohla se měnit, řekl nizozemský ministr.

Tsiprasova vláda se k návrhům trojice institucí staví negativně, připomněl Dijsselboem. Proto i po případném výsledku referenda pro podpis dohody pochybuje o odhodlání kabinetu dohodu s institucemi skutečně uvést v život.

Řecký ministr odmítl, že by chystané referendum bylo „o euru“. Varufakis připomněl, že neexistuje právní základ pro odchod z eurozóny. „Voličů se ptáme na jednoduchou věc: Chcete, abychom podepsali předloženou dohodu, nebo ne?“, vysvětloval na vlastní tiskové konferenci.

 

Zdroj: ČTK

Dijsselbloem: Řecký záchranný program neprodloužíme Foto: shutterstock.com - J. Dijsselbloem

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.