„Digitalizace je dobrý nástroj ke zpřístupnění filmu, nikoliv k jeho archivaci,“ říká ředitel NFA

Národní filmový archiv (NFA) letos v březnu zahájil digitální restaurování deseti českých filmů. Jsou mezi nimi například historická balada Františka Vláčila Markéta Lazarová, detektivní parodie Adéla ještě nevečeřela nebo pohádka Tři oříšky pro Popelku. Ředitel NFA Michal Bregant na rádiu Zet vysvětlil, že digitalizace není způsobem, jak film zachránit, nýbrž jak ho udržet v kulturním oběhu.

„My víme, že je to jen dočasné řešení, ale je nutné. Kdybychom čekali na nějakou novou technologii, která bude vhodná pro dlouhodobou archivaci, tak mezitím by reálně hrozilo, že by ty filmy vypadly z povědomí a vytratily se z kulturního oběhu a to my nechceme,“ řekl na rádiu Zet Bregant. Digitalizací zásadních českých filmových děl chce NFA zabránit tomu, aby mezi běžnými uživateli upadla v zapomnění. 

V rámci projektu tak NFA zdigitalizuje do dubna 2016 z prvního předvýběru 200 filmů prvních deset titulů. Bregant projekt označil za největší ve více než sedmdesátileté historii instituce. Financování je zajištěno z takzvaných Norských fondů (Finančních mechanismů EHP a Norska, pozn. red.), které založilo Norské království. „Ten proces byl velmi složitý. Musel se schvalovat na Ministerstvu financí, na ministerstvu kultury, v Bruselu. Schvalování trvalo dost dlouho, nakonec bylo vše schváleno v celkové výši 26,5 milionu korun,“ řekl Bregant.

Výběr filmů určených k restaurovaní závisel podle Breganta na hlediscích vývoje technologického a uměleckého. Pohádka Tři oříšky pro Popelku má navíc ve výběru zvláštní postavení. „Vzhledem k tomu, že digitalizace proběhla za peníze EHP fondů, tak jsme tam Popelku zařadili také proto, že patří po mnoho let k nejpopulárnějším programům norské televize,“ vysvětlil Bregant a dodal, že NFA poskytne Norsku restaurovanou Popelku v předpremiéře.

 

Celý rozhovor s ředitelem Národního filmového archivu Michalem Bregantem o digitalizaci filmů si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Digitalizace je dobrý nástroj ke zpřístupnění filmu, nikoliv k jeho archivaci,“ říká ředitel NFA Foto: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.