Dienstbiera šokuje přístup Maďarů k migrační krizi, postavil se za Merkelovou

O víkendu se v klášteře Teplá u Mariánských Lázní konalo Česko-německé diskusní fórum. To podle komentátora a novináře Luboše Palaty jen potvrdilo velkou propast mezi Českem a Německem v otázce migrační krize. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se však zde jako jeden z mála českých politiků postavil za německou kancléřku Angelu Merkelovou a její přístup k migraci. Kritizoval pak zejména přístup Maďarů k tomuto jejímu rozhodnutí. Právě to podle něj Maďarsko zachránilo před záplavou uprchlíků, které čelí západní Evropa.

Česko-německé vztahy jsou právě kvůli otázce migrace v krizi. Velká část českého obyvatelstva začala vnímat Německo a německou kancléřku Merkelovou negativně, zejména pak její krok, kdy otevřela Německo migrantům ze Sýrie. Na tuto názorovou propast na migrační krizi ještě více poukázalo proběhnuvší Česko-německé diskusní fórum.

Jeho zásadním momentem byl pak podle Luboše Palaty projev českého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který se zpátky k tomu, jak ta migrační krize vůbec začala. „Poprvé jsem tam od českého představitele slyšel, že Angela Merkelová otevření Německa migrantům neudělala proto, že by to chtěla, ale proto, že to bylo v momentě, kdy migranti už byli za schengenskou hranicí v Maďarsku a bylo jich tam více než sto tisíc,“ řekl Palata.

Ve chvíli, kdy se tato masa dala do pohybu přes Rakousko k německým hranicím, Merkelová podle Dienstbiera stála před rozhodnutím, zda je do země pustit. Ministra pro lidská práva tak podle Palaty šokoval nynější přístup Maďarů a tamní vlády k jejímu postoji otevřených dveří. „Dienstbiera šokovalo, že Maďarsko místo toho, aby za tento krok, který Maďarsko téměř zachránil, poděkovalo, tak se k tomu postavilo zády a od té doby pouze Německo kritizuje. To byl opravdu zásadní moment, který kdyby říkali čeští představitelé nahlas častěji, tak by možná byl i ten postoj českých občanů k Německu poněkud jiný, než je dnes,“ řekl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Dienstbiera šokuje přístup Maďarů k migrační krizi, postavil se za Merkelovou Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Ted Cruz podpoří Trumpa v prezidentských volbách

    Společnost ·

    Texaský senátor Ted Cruz v pátek oznámil, že ve volbách amerického prezidenta podpoří Donalda Trumpa. Cruz, který byl během republikánských primárek hlavním Trumpovým …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.