Diag Human prohrál soud s Českem, má zaplatit devět milionů Kč

Společnost Diag Human s Českou republikou dlouhodobě vedla spor o mnohamiliardové odškodné za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Obchodní soud v Londýně ve čtvrtek zamítl nároky firmy a nařídil jí uhradit Česku zálohu na náklady soudního řízení vyšší než devět milionů korun.

„Londýnský soud na čtyřiceti stranách obsáhlého rozsudku podrobně rozebral argumenty obou stran a ve všech směrech dospěl k závěru, že rozhodčí nález, který Diag Human již několikátý rok před zahraničními soudy vydává za konečné a vykonatelné rozhodnutí, se dosud nestal ani závazným, ani vykonatelným,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Soud proto podle něj vyhověl žádosti českého státu a zrušil soudní příkaz, který původně nařizoval exekuci rozhodčího nálezu vydaného v roce 2008 v arbitráži mezi Diag Human a ČR. Podle tohoto nálezu má firma za zmařené obchody nárok na osm miliard korun a úroky. Česká republika se proti rozhodnutí odvolala.

Společnost Diag Human v tiskové zprávě zdůraznila, že londýnský soud dnes uznal, že firma postupně vyhrála pět rozhodčích nálezů proti českému státu. Na základě „procedurálních okolností“ ale podle ní rozhodl, že před získáním možnosti uznání nálezu ve Spojeném království musí vyčkat na poslední procedurální kroky „přezkumného řízení“ v České republice.

„Tento výsledek je, samozřejmě, pro Diag Human nepříjemný,“ připustila firma. Citelně se na něm podle ní podepsala nepřítomnost jejího právního experta, který prý musel být před cestou do Londýna náhle hospitalizován. „O možném odvolání se rozhodne až po prostudování písemného odůvodnění výroku soudu,“ dodala firma.

Zatímco podle českého ministerstva zdravotnictví arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je už skončená. Firma se kvůli svým požadavkům na odškodnění v minulosti neúspěšně obrátila také na soudy v Rakousku, Švýcarsku a ve Francii.

Zdroj: ČTK

Diag Human prohrál soud s Českem, má zaplatit devět milionů Kč Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.