Devět nejničivějších hurikánů americké historie

Zabijácké hurikány nejsou v oblasti Texasu a pobřeží Mexického zálivu žádnou anomálií. Povodně v některých případech napáchají větší škody než silný vítr. Stejně tak je to i u hurikánu Harvey, jež sice oslabil, ale i tak ve své slabší podobě zaplavuje Houston a další pobřežní města. V novém článku vám přinášíme seznam vůbec nejhorších hurikánu, které kdy zasáhly Spojené státy americké. 

Velký hurikán, říjen 1780

Zdroj: Wikimedia Commons

Jde o hurikán, který se označuje atlantickou tropickou cyklónou. Vyžádal si vůbec nejvíce obětí v lidské historii. O život tenkrát přišlo okolo 22 tisíců lidí. Stalo se tak poté, co se bouře přehnala přes ostrovy Martinik, Svatý Eustach a Barbados. Tisíce lidí poté zemřely na otevřeném moři. Hurikán oblast Karibiku zasáhl v době americké války o nezávislost. Velké ztráty zaznamenaly loďstva Velké Británie a Francie. Ty spolu bojovaly o územní nadvládu. 

 

Galvestonský hurikán, září 1900

Zdroj: Wikimedia Commons

Tento ničivý hurikán, jenž dosáhl síly 4. stupně Saffirovy,Simpsonovy stupnice, dorazil 8. září 1900 k texaskému pobřeží v oblasti města Galveston. Tehdy připravil o život osm až 12 tisíc lidí. Tato neblahá statistika jej řadí za nejsmrtonosnější hurikán v historii USA. Škody se odhadují, že dosáhly na 30 milionů dolarů.

 

Hurikán na jihu Floridy, 1928

Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1928 zasáhla West Palm Beach na Floridě bouře o síle 5. stupně Saffirovy Simpsonovy stupnice. Prudké přívalové deště způsobily, že jezero Okeechobee přeteklo a široké okolí skončilo tři metry pod vodou. V rozvodněné vodě utonulo nejméně 2500 lidí. Došlo rovněž ke zničení více než 1700 domů.

 

Hurikán Katrina, srpen 2005

Zdroj: AF.mil

Hurikán Katrina dosahoval kategorie 3 a připravil o život téměř 2000 lidí. Některé informace uvádějí, že síla Katriny se vyšplhala až na pátý stupeň. Podle Agentury pro federální pohotovost způsobila škody za více než 100 miliard dolarů. Stoupající hladina oceánu se ukázala stejně nebezpečná jako vítr. Rychlost větru přitom dosahovala na moři až na 280 kilometrů za hodinu. Na pevnině šlo poté o 250 km/h. U města New Orleans došlo k protržení ochranných hrází a město zaplavila z 80 procent voda. Konkrétně pak šlo o vodu z oceánu a blízkého jezera Pontchartrain. V sobotu 27. srpna došlo ve městě New Orleans k nepovinné evakuaci. Své obydlí pak opustilo 80 procent obyvatel. Dvacet procent lidí ve městě ovšem zůstalo.

 

Hurikán v Miami, září 1926

Zdroj: Wikimedia Commons

Jižní oblast Floridy zasáhla bouře ve chvíli, kdy lidé ještě neměli takovou zkušenost s hurikány. Červený kříž odhaduje, že si bouře vyžádala 372 lidských životů a způsobila škody za 105 milionů dolarů. Jak se bouře přehnala přes jezero Okeechobbe, tak se postarala o protržení přehrady Moore Haven. Kvůli tomu se utopilo okolo 150 lidí.

 

Hurikán Andrew, srpen 1992

Zdroj: Wikimedia Commons

Andrew byla malá, ale divoká bouře, která zasáhla jižní oblast Floridy. Dosáhla síly pěti stupňů Saffirovy Simpsonovy stupnice. Nad Louisianou zeslábl hurikán na sílu třetí kategorie. Intenzivní vítr poškodil nebo zničil 127 tisíc domů. Škoda se vyšplhala na 26 miliard dolarů.

 

Hurikán Camille, srpen 1969

Zdroj: Wikimedia Commons

Camille udeřila na pobřeží kolem Mississippi s větry, které vyřadily měřící zařízení. O život tehdy připravila 249 lidí a způsobila škody za 1,5 miliardy dolarů. Na Saffirově Simpsonově stupnici se vyšplhal na pátou kategorii.

 

Super bouře Sandy, říjen 2012

Zdroj: Flickr

Velký hurikán a silný vítr s bouřkou ochromily New Jersey a New York. O život tehdy připravily 72 lidí a poškodily nebo zničily 650 tisíc domů. Bouře způsobila škody za 65 miliard dolarů, zaplavila ulice a linky metra. Kvůli tomu došlo k paralyzování New Yorku.

 

Hurikán na Long Island, září 1938

Zdroj: NOAA Photo Library

Prudká bouře doprovázející silný vítr zaplavila při cestě k Nové Anglii oblast v okolí ostrova Fire Island. Běsnění přírody si vyžádalo 256 lidských životů. Celková škoda se odhaduje na 306 milionů dolarů. 

 

 

Zdroj: Zet

Devět nejničivějších hurikánů americké historie Foto: AF.mil: Hurikán Katrina

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.