Devět členských zemí EU chce zdanit internetové firmy podle obratu

Devět členských zemí Evropské unie (EU) podporuje plán na zdanění velkých internetových společností podle jejich obratu, nikoli zisku. Státům by to zajistilo vyšší daňové příjmy z jejich podnikání. Na jednání ministrů financí členských zemí EU v estonském Tallinnu to v pátek uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Návrh iniciovala Francie, okamžitě se k ní připojilo Německo, Španělsko a Itálie. Le Maire řekl, že Rakousko, Bulharsko, Řecko, Slovinsko a Lotyšsko se „k iniciativě formálně připojily“.

Pokud se členské státy EU rozhodnou zdaňovat příjmy a nikoliv zisky digitálních společností, jak navrhuje Francie, při pětiprocentní sazbě by zdanění za léta 2013 až 2015 činilo čtyři miliardy eur (104 miliardy Kč), odhaduje zpráva europoslance Paula Tanga, kterou cituje agentura Reuters.

V současnosti internetoví giganti jako je Google a Facebook směřují všechny své příjmy do zemí, kde jsou daně nízké, jako je Irsko a Lucembursko. Země EU jako celku tak v letech 2013 až 2015 přišly podle zprávy jen na daňových příjmech od amerických internetových společností Facebook a Google až o 5,4 miliardy eur.

Na tiskové konferenci, která po setkání ministrů následovala, Le Maire dodal, že pokroku v jednání o dani z finančních transakcí bude možné dosáhnout až po vyhodnocení dopadů odchodu Británie z unie.

 

 

Zdroj: ČTK

Devět členských zemí EU chce zdanit internetové firmy podle obratu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na čem všem nyní pracuje Muskova Tesla?

    Tech ·

    Ať to vezmete z jakékoliv stránky, Elon Musk musí být vnímán jako extrémně soutěživý a úspěšný člověk. Někdy se zdá, že ani nebe není pověstným Muskovým limitem. Jak j…

  2. Jaké jsou nejčastější důvody úmrtí lidí?

    Společnost ·

    Srdeční choroby a tabák vedly spolu s konflikty a násilím v roce 2016 k nejvíce úmrtím. Nejvíce zdravotních problémů v uplynulém roce přivodilo špatné stravování a duš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.