Developeři: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste o 5,5 pct

Nabídka kancelářských ploch letos v Praze meziročně vzroste o 5,5 procenta, nájemné se zvýší o téměř pět procent. Nejatraktivnějšími oblastmi pro kanceláře jsou Praha 5 a Praha 8. Poptávka po pražských kancelářích letos poroste pomaleji než nabídka. Vyplývá to z nejnovější studie developerských společností, které na dnešním setkání developerů zveřejnila analytická společnost CEEC Research.

"Objem nových ploch roste zejména kvůli rostoucímu zájmu nájemců. Ekonomická konjunktura vytváří jak nové nájemce, tak podporuje i rozšiřování ploch stávajících nájemců. S tím jde ruku v ruce i růst cen nájmů," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. V průzkumu odpovídalo v květnu zhruba 40 ředitelů tuzemských developerských společností.

"Na trhu lze pozorovat pozvolný růst nájmů a pokles nájemních pobídek. Řada nájemců preferuje moderní prostory jako jeden z klíčových nástrojů ke spokojenosti zaměstnanců před úsporou nájmu," doplnil partner poradenské společnosti KPMG Pavel Kliment.

O lokality v Praze 5 má zájem 80 procent developerů, Praha 8 připadá atraktivní 70 procentům. Zájem projevují developeři také o městské části Praha 4 a Praha 7. Nejméně atraktivní je pro developery Praha 10, kterou z oslovených ředitelů neoznačil nikdo. Jen o málo větší zájem je o Prahu 2 a Prahu 3.

Růst cen kancelářských nájmů předpokládají čtyři pětiny developerů. "Vývoj cen nájemného pro prémiové lokality by měl mírně vzrůstat. V případě okrajových lokalit očekáváme spíše setrvání na stávajících cenových úrovní," sdělila ředitelka Skanska Property CR Alexandra Tomášková.

Podle studie sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum v prvním čtvrtletí nejvyšší nájemné v centru města vzrostlo na 20 až 21,50 eura (510 až 535 korun) za metr čtvereční měsíčně, ve vnitřním městě na 15 až 16,50 eura (380 až 420 korun), ve vnějším městě zůstalo na 13,50 až 15 eur (342 až 380 korun).

Zvyšování cen pronájmů je podle developerů aktuálně způsobeno hlavně růstem cen stavebních prací. Dalšími významnými faktory jsou rostoucí ceny pozemků pro výstavbu a pozitivní ekonomická situace.

Tři čtvrtiny firem, které si pronajímají kancelářské prostory, jsou podle developerů ochotny si připlatit za zlepšení podmínek pro své zaměstnance. Za nejdůležitější developeři označili dopravní dostupnost, občanskou vybavenost v blízkosti kanceláří a dostatek pracovních míst.

 

Zdroj: ČTK

Developeři: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste o 5,5 pct Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Vláda chce představit plán investic na 10 let

    Společnost ·

    Vláda do konce června představí plán investic na následujících minimálně deset let. Na dnešní akci Institutu pro politiku a společnost to uvedla ministryně financí v d…

  2. Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu

    Byznys ·

    "Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském internetu. S nádechem ironie označuje mladé lidi, kteří vydělávají více než 10 000 jüanů měsíčně …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.