Devatenáct zemí, které nevyzbrojují své policisty. Panuje v nich menší míra násilí!

Většina zemí celého světa vyzbrojuje své policisty. Existují ovšem i výjimky. Seznam sestavený zpravodajským portálem CNN poukazuje na to, že 19 ze 197 národů běžně své strážníky nevyzbrojuje. Jde o určitou myšlenku založenou na představě, že vyzbrojování policistů vede ještě k většímu násilí. Novou infografiku s ohledem na tuto problematiku přináší server Statista.com.

Na území Spojených států amerických zavolala minulý týden jedna žena na policejní linku 911. Stejnou osobu později zastřelil policista. Detailní okolnosti úmrtí nejsou dosud známé. USA jsou s ohledem na sporné používání zbraní ze stran policistů skutečně exemplárním a odstrašujícím případem. Postačí, když si do vyhledávače na Googlu zadáte frázi „americký policista zastřelil člověka“.

Prostřednictvím médií ovšem nejvíce rezonovaly případy zastřelených afroameričanů. V červenci loňského roku vyšly do ulic jihoamerického města Baton Rouge davy demonstrantů. Lidé tak vyjadřovali nesouhlas proti nepřiměřenému násilí ze strany policistů. Ti totiž začátkem července zastřeli černocha Altona Sterlinga. Obdobné faux pas amerických policistů ovšem i nadále pokračovalo. V září téhož roku nejprve strážci zákona usmrtili afroameričany v Charlotte v Severní Karolíně a v Tulse ve státě Oklahoma. Dva týdny došlo k dalšímu zastřelení ve městě El Cajon, které leží asi 20 kilometrů od San Diega.

Spojené státy podle serveru CNN vyzbrojují přibližně 900 tisíc policistů. Údaje vycházejí ze zprávy FBI z roku 2014. To jde v kontrastu proti 19 zemím, které své policejní jednotky nevyzbrojují. Jde přitom konkrétně o takřka celou Velkou Británii, Irsko, Island a Norsko. Tři čtvrtiny ostrovů jižního Pacifiku rovněž nedávají zbraně svým strážníkům. Na to, že se policisty vyplatí vyzbrojovat v menší míře poukazují statistiky. Země s menším podílem ozbrojených policistů totiž vykazují výrazně menšího počtu vražd.

Zdroj: Statista

Ve Spojených státech amerických bylo v roce 2015 zabito 41 policistů. Američané jsou národem, jenž v podstatě miluje zbrojařský průmysl. Tamní civilisté vlastní okolo 310 milionů zbraní. Podle CNN informace vycházejí ze zprávy Národního institutu spravedlnosti (NIJ) z roku 2009. Toto číslo může být v současnosti mnohem větší. Na druhém místě se v oblasti zbrojení civilistů umístila Indie. Na jejím území drží její občané 46 milionů zbraní. Nejnovější odhady předpokládají, že celosvětově drží civilisté 650 milionů zbraní.

Tento růst bude s velkou pravděpodobností vzrůstat. Zbrojařské firmy totiž produkují stále větší množství výrobků. Jakého názoru jsou naši čtenáři? 

 

 

Zdroj: Zet

Devatenáct zemí, které nevyzbrojují své policisty. Panuje v nich menší míra násilí! Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nezaměstnanost začala v červenci růst

  Byznys ·

  Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

 2. Zisk ČEZ nadále roste

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ stoupl v pololetí meziročně o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu dopomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií MOL a bytů v…

 3. Vedou peníze ruské mafie k Donaldu Trumpovi?

  Společnost ·

  Není to tak dávno, co holandská televize uvedla dokument s názvem „Pochybní přátelé Donalda Trumpa“. Podle něj jsou mezi obchodními partnery Donalda Trumpa ruští oliga…

 4. Pentagon posiluje Jižní Koreu proti KLDR

  Společnost ·

  Pentagon se chystá změnit parametry balistických raket, jimiž smí podle dohody s USA disponovat jihokorejská armáda. Změna letových a zbrojních charakteristik má být r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.