Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vystřídala katarskou královskou rodinu. Informoval o tom server americké televize CNN.

HNA nyní drží 9,92% podíl v Deutsche Bank v hodnotě 3,4 miliardy eur. Podíl vlastní prostřednictvím své investiční divize C-Quadrat. Investice je jednou z řady velkých přesunů peněz, které HNA provádí po celém světě. 

Společnost má mimo jiné zájmy v široké škále průmyslových odvětví, včetně letecké společnosti, hotelů a technologií. Loni například uzavřela dohodu o 25% podílu ve společnosti Hilton Worldwide za 6,5 miliardy dolarů. Nasbírala ale také spoustu dluhů. Podle poskytovatele dat Dealogic HNA a její dceřiné společnosti dohromady dluží 13,3 miliardy dolarů.

Akvizice významného evropského finančního domu je dalším příkladem rostoucího globálního vlivu Číny. V loňském roce podle CNN čínské firmy oznámily obchody se zahraničními firmami v hodnotě 220 miliard dolarů. Samotná HNA za první tři měsíce letošního roku pak podepsala už 10 dohod se zahraničními, většinou zámořskými, firmami.

Deutsche Bank se v posledních letech potýkala s vysokými náklady na řešení právních sporů. Koncem loňského roku se například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (asi 178 miliard Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Minulý týden oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí vzrostl o 143 procent na 575 milionů eur. Firma těžila z nižších nákladů na právní spory a z oživení obchodování s dluhopisy. 

 

 

Zdroj: Zet, CNN 

 

 

Deutsche Bank má nového největšího akcionáře Foto: Flickr.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.