Deutsche Bank již nepatří mezi patnáct největších světových bank

Pokračující problémy německé jedničky bankovního sektoru, Deutsche Bank, způsobily její vypadnutí ze seznamu patnácti největších privátních bank světa. Objem jejích klientských aktiv se v dolarovém vyjádření propadl o 28 procent a na konci loňského roku činil 227 miliard USD (pět bilionů Kč), ukázal žebříček konzultační společnosti Scorpio Partnership. Na seznamu, kde je celkem 25 ústavů, se Deutsche Bank propadla o pět příček na 16. místo. První je švýcarská banka UBS.

Deutsche Bank loni v USA prodala sekci správy majetku, což je podle mluvčího banky hlavní důvod poklesu objemu aktiv. Banka byla jednou z řady finančních institucí, které americké úřady vyšetřovaly kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize ve druhé polovině minulého desetiletí. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů. Ministerstvo spravedlnosti po Deutsche Bank nejprve požadovalo 14 miliard dolarů, koncem loňského roku se ale banka s úřady dohodla, že v rámci urovnání sporu zaplatí 7,2 miliardy USD.


Titul největší privátní banky světa si udržela švýcarská bankovní skupina UBS, která měla ve správě má aktiva v objemu 2,06 bilionu dolarů (45,6 bilionu Kč). Následovaly Bank of America, Morgan Stanley a Wells Fargo. Na páté místo se dostala Royal Bank of Canada, která na šesté místo odsunula švýcarskou Credit Suisse.

 

Největší posun zaznamenala China Merchants Bank, která vystoupila o pět míst a dostala se na 15. příčku. Na 24. místo se dostal nováček seznamu, a to Bank of China.

 

Podle údajů společnosti Scorpio má 25 největších privátních bank světa ve správě aktiva za 13,3 bilionu dolarů (294,6 bilionu Kč) od bohatých klientů s majetkem přes jeden milion dolarů. Zisk těchto bank loni stagnoval, jednak kvůli nízkým či negativním úrokovým sazbám, jednak kvůli přesunu zájmu klientů na pasivní investice.

 

Zdroj: ČTK

Deutsche Bank již nepatří mezi patnáct největších světových bank Foto: Flickr

reklama

Další články

  1. Airbnb stále častěji nalézá oblibu u seniorů

    Byznys ·

    Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb si nachází stále častěji oblib u seniorů. Jde přitom jak o cestovatele, tak i o samotné hostitele. Počet rezervací českých uživatel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.