„Deutsche Bank bych k Lehman Brothers nepřirovnával. Krach ji nehrozí,“ říká Straka

V bankovním sektoru jsou poslední měsíc hlavním tématem problémy německého finančního ústavu Deutsche Bank. Má totiž americkým úřadům zaplatil pokutu 14 miliard dolarů (337 miliard Kč) za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Tato suma ovšem ohrožuje existenci banky a její krach by podle analytiků vyvolal novou finanční krizi. Libor Straka ze společnosti Roklen a bývalý trader Deutsche Bank se takového scénáře neobává. Podle něj se vedení banky dohodne s úřady na snížení pokuty.

Podle Straky se celý bankovní sektor nyní ocitá v problémech. Deutsche Bank má podle něj jistě větší problémy než ostatní banky. Ke scénáři finančního domu Lehman Brothers, který svým krachem v roce 2008 vyvolal finanční krizi, by však problémy největší německé banky nepřirovnával už kvůli odlišné situaci na trhu. „Na trzích je nadměrné množství likvidity, úrokové sazby jsou v mnoha zemích v záporu, banky jsou v procesu konsolidace a transformace od roku 2010. Řekl bych, že to prostředí je naprosto odlišné. Deutsche bank určité problémy má, ale k Lehman Brothers bych ji určitě nepřirovnal a myslím, že krach jí v žádném případě nehrozí,“ řekl v pořadu Tržní okénko Straka.

Deutsche Bank je také mnohem větší bankou než byla svého času Lehman Brothers. Straka proto sází na snahu regulátorů zvrátit krizový scénář této systémově důležité finanční instituce. „V roce 2008 po krachu Lehman Brothers to byli právě regulátoři, kteří se snažili bankovní sektor z problému dostat. To, že by regulátor vymáhal na nějaké finanční instituci pokutu v takovém rozsahu, aby tu instituci poslal ke dnu, si nedovedu představit,“ uvedl.

Podle Straky je tak reálné, že pokuta bude snížena, jak slibuje současný ředitel Deutsche Bank John Cryan. „Věřím, že ta pokuta určitě nedosáhne částky 14 miliard dolarů a bude podstatně nižší,“ uvedl. „Ještě bych zmínil, že to číslo 14 miliard dolarů je až nápadně podobné pokutě, kterou udělila Evropská komise společnosti Apple. Ovšem je to za poněkud odlišných okolností a co se týče tržní kapitalizace společnosti Apple a společnosti Deutsche Bank, tak ta pokuta pro Deutsche Bank je podstatně vyšší,“ dodal na rádiu Zet.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy Libor Straka ze společnosti Roklen a bývalý trader Deutsche Bank, si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

„Deutsche Bank bych k Lehman Brothers nepřirovnával. Krach ji nehrozí,“ říká Straka Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.