Deset zemí s nejlepší kvalitou života, na předních příčkách figuruje i Česko

Jaké země nabízejí nejlepší kvalitu života? Odpověď na to přinesl průzkum organizace InterNations. Nejlépe hodnocené země vykazují rovnováhu z hlediska pracovního a osobního života, nabízejí dostupnou kvalitní zdravotní péči, vzdělání a infrastrukturu. Skýtají rovněž příznivé podmínky v oblasti nákladů na bydlení a kariérní příležitosti. Bonusem je i dobré počasí. 

Při nedávném průzkumu organizace InterNations, nejrozsáhlejší sítě na světě sdružující lidi, kteří žijí a pracují v zahraničí, bylo dotazováno celkem 14 300 expatriantů z řad 174 národností žijících v 191 různých zemích, aby na stupnici od 1 do 7 zhodnotili 43 různých aspektů života v zahraničí.  

Při vyhodnocování indexu „kvality života“ byly zohledňovány například faktory možností využití volného času, osobního štěstí, cestování a dopravy, zdraví a pohody či bezpečnosti a ochrany.

 

Podívejme se na vítěznou desítku zemí, mezi něž se dostala i Česká republika:

 

10. Švýcarsko

Zdroj: Pixabay

Třebaže kvalita zdravotní péče, vzdělání a možnost najít si práci zajišťují Švýcarsku pozici v top desítce, stoupající životní náklady mu body ubírají.

 

9. Německo

Zdroj: Wikimedia Commons

Německo se udržuje na nejvyšších příčkách zemí s možnostmi najít práci, zároveň je velmi oblíbené v podkategorii hodnotící obecnou kvalitu života.

 

8. Singapur

Zdroj: Wikimedia Commons

Tento městský stát se letos propadl z první příčky na osmou v důsledku zvyšujících se životních nákladů a především si pohoršil ve finanční dostupnosti zdravotní péče.

 

7. Česká republika

Zdroj: Shutterstock.com

Je hitem hlavně mezi rodinami s dětmi, které velmi kladně hodnotily dostupnost vzdělání a náklady na péči o děti. 74 % respondentů uvedlo, že vzdělání je u nás finančně snadno dostupné.  

 

6. Malta

Zdroj: Pixabay

Zatímco tato země se těší oblibě především mezi britskými expatrianty pro své příznivé klima a místní kulturu, v loňském roce zaznamenala v podkategorii rovnováhy pracovního a osobního života propad ze třetí až na dvacátou příčku.

 

5. Kostarika

Zdroj: Wikimedia Commons

Teplé klima a zlepšení v jazykové kategorii pomohly zemi k lepšímu hodnocení. 79 % respondentů uvedlo, že se v místní kultuře cítí “jako doma”.

 

4. Španělsko

Zdroj: Wikimedia Commons:

Je vyhlášené svým příjemným počasím. V žebříčku je na vzestupu, neboť expatrianti velice kladně hodnotili podmínky pro adaptaci a usazení v zemi. Uváděli, že přívětivost a zejména vstřícný postoj  místních obyvatel vůči cizincům ze Španělska činí skvělé místo k životu.

 

3. Japonsko

Zdroj: Pixabay

 

Letos se vyšvihlo ze sedmé na třetí pozici a bodovalo především v oblasti dopravní infrastruktury. Expatrianti také vysoce hodnotili mírnou povahu ostrovního národa a v neposlední řadě rovněž kvalitu lékařské péče.

 

2. Rakousko

Zdroj: Flickr

Strmě vystoupalo do čela žebříčku díky čistotě vody a ovzduší, což mu zajistilo prvenství v podkategorii zdraví a pohody.  72 % respondentů také velmi pozitivně hodnotilo rakouskou dopravní infrastrukturu.

 

1. Tchaj-wan

Zdroj: Pixabay

Vyšplhal se na vrchol žebříčku díky kvalitě lékařské péče a zejména její dostupnosti. Vítěznou pozici v oblasti kvality života si získal u respondentek, u opačného pohlaví se umístil jako druhý. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Deset zemí s nejlepší kvalitou života, na předních příčkách figuruje i Česko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čeští studenti zvítězili v prestižní mezinárodní soutěži Microsoftu

  ·

  Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, jenž pomáhá dětem s cukrovkou, vyhrál v prestižní mezinárodní soutěži 

  Škoda zvýší v Alžírsku výrobu Octavií, vyrobí jich 2100

  Byznys ·

  Výrobce automobilů Škoda Auto letos v Alžírsku vyrobí 2100 vozů Octavia. Prodej škodovek by měl v roce 2020 v této severoafrické zemi stoupnout z loňských 3000 na zhru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.