Deset světových měst, kterým se vyhnout v dopravní špičce

Nikdo nemá rád jezdit městem v dopravní špičce. V některých městech na světě je to ale obtížnější než jinde. V Evropě můžeme být ještě rádi - v první desítce měst s největšími dopravními zácpami máme pouze jednoho zástupce. Podívejte se na výsledky, které dnes zveřejnil výrobce GPS TomTom.

Podle výsledků výroční zprávy TomTom Traffic Index 2017 je na prvním místě s nejhoršími zácpami mexické hlavní město Mexico City. Obyvatelé tohoto města stráví v průměru 66 % času navíc cestováním v dopravní zácpě, a to kdykoliv během dne. Oproti minulému roku tento extra čas navíc vzrostl o 7 procent. Ve večerní špičce jsou na tom řidiči ještě hůře, to stráví dopravou více než dvojnásobek času oproti tomu, kdyby jeli za normálních okolností - tedy v nepřetížené dopravě. TomTom také vypočítal, že cestování v dopravních zácpách v tomto městě vám ukradne ročně až 227 hodin.

Pořadí nejpřetíženějších měst globálně v roce 2016 

1) Mexico City (66 %) 6) Istanbul (49 %)
2) Bangkok (61 %) 7) Chengdu (47 %)
3) Jakarta (58 %) 8) Rio de Janeiro (47 %)
4) Chongqing (52 %)  9) Tainan (46 %)
5) Bukurešť (50 %) 10) Peking (46 %)

Dalšími v globálním žebříčku jsou Bangkok (61 %), Jakarta (58 %), Chongqing (52 %) a Bukurešť (50%), které tvoří první pětici nejvíce dopravně přetížených měst na světě.

Rumunské hlavní město vystřídalo Moskvu na pozici evropské jedničky z výsledků loňského Traffic Indexu. Ta je nyní v rámci Evropy na druhém místě se 44 % času navíc stráveným cestováním v dopravní zácpě. Následuje Petrohrad (41 %), Londýn (40 %) a Marseille (40 %).

Pořadí v Severní Americe zůstalo stejně. První je absolutní vítěz Mexico City (66 %), poté s velkým odstupem Los Angeles (45 %), San Francisco (39 %), Vancouver (39 %) a New York (35 %). 

Výsledky vyvozuje TomTom ze svého několikaletého monitoringu dopravy ve 390 městech ve 48 zemí. TomTom pracuje s téměř 19 biliony dat, které byly nahromaděné za více než devět let. Jedná se o šestý ročník TomTom Traffic Index.  

Globální zahlcení

TomTom ve své zprávě také upozorňuje na obecně zhušťující se dopravu . Při pohledu na historická data TomTom, přibylo  dopravních zácp od roku 2008 až o 23 % v celosvětovém měřítku. Existují však velké rozdíly mezi jednotlivými světovými kontinenty. Zatímco v letech 2015 a 2016 se dopravní zácpy v Severní Americe zvýšil pouze o 5 %, v Evropě už to bylo o 9 %. Asie a Oceánie rostly až o 12 %. Zatímco Jižní Amerika přidala 7 %, tak v Africe to bylo o 15 %. Globálně jde o desetiprocentní nárůst oproti roku 2015.

 

 

Zdroj: Zet, TomTom Traffic Index 2017 

 

 

Deset světových měst, kterým se vyhnout v dopravní špičce Foto: Doprava v historickém centru Mexico City; Zdroj: adyaRa / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.